Українські вчені розробляють нові стійкі антибіотики для лікування туберкульозу

В Інституті молекулярної біології і генетики НАН України (ІмбіГ) розробляють принципово нові антибіотики для лікування мультирезистентного туберкульозу

Про це пише "Дзеркало тижня" із посиланням на заступника директора з наукової роботи та завідувач відділу ензимології білкового синтезу ІМБіГ Михайла Тукала, передає Depo.ua.

За словами науковця, його колектив проводив дослідження спільно з відділом медичної хімії ІМБіГ, а надалі – у співпраці з Національним інститутом алергології та інфекційних захворювань США (National Institute of Allergy and Infectious Diseases — NІAІ) — провідним закладом цього профілю в світі.

Фахівці ІМБіГ пішли шляхом пошуку молекулярних мішеней, які є вузьким місцем для життєздатності бактерій. Використання такого раціонального способу прискорює і підвищує шанс, що антибіотики на виході буде працювати.

"Результати тестування на штамах мікобактерій туберкульозу, стійких до найпоширеніших антибіотиків, нас надихнули. Навіть за мінімальної концентрації хімічної речовини гальмувався ріст бактерій. Наприклад, ось штам, стійкий до ізоніазиду, найбільш поширеного антибіотика. Щоб придушити цю бактерію, потрібно 200 мікромолів ізоніазиду, а нашого препарату достатньо 0,2. Дію двох наших препаратів було перевірено на п'яти резистентних штамах, і всі тести показали позитивні результати. Тобто розроблені нами сполуки мають активність щодо відповідних резистентних штамів", – зазначив дослідник.

Вчений зазначає, що сполуки при цьому не приводять до негативних побічних ефектів і мають низьку цитотоксичність щодо клітин печінки людини.

Тукало також розповів, що вже більше року шукає місце і кошти на проведення передклінічних і клінічних досліджень. В уряді надати на дослідження кошти у рамках держпрограми протидії захворюванню на туберкульоз відмовилися.

"На одному з засідань у МОЗ запропонували, щоб 5% коштів цієї програми (усього на програму передбачено 3,3 млрд грн, і навіть 5% — то чимала сума) виділяти на наукові дослідження. Почувши про це, ми звернулися до міністерства з пропозицією провести преклінічні й клінічні дослідження наших двох препаратів. Нас запросили на одне робоче засідання, потім на інше, а згодом нам відмовили", – зазначив він.

За словами вченого, на дослідження однієї речовини потрібно 10-12 млн грн.

"У нас є дві речовини, які потрібно дослідити. Ми звернулися до МОЗ із документами, що обґрунтовують наші розрахунки. Отримали відповідь, що міністерство не може виділити таких коштів, тому ми маємо звернутися до наших фармкомпаній і до благодійних фондів", – підсумовує фахівець.

Тукало вказує, що зараз у нього є пропозиції як з-за кордону, так і від однієї української фірми. Однак якщо фінансуванням займеться фірма, яка представляє фармбізнес, то всі свої витрати вона пізніше закладе у ціну препарату.

Нагадаємо, українські вчені візьмуть участь у міжнародних конкурсах з антарктичних досліджень

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme