ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Історія дня: Як помер Степан Бандера

15 жовтня 1959 року в Німеччині був убитий Голова Організації українських націоналістів (ОУН) Степан Бандера
Depo.Молодий укроп
15 жовтня 2016 10:00
ФОТО: depo.ua
Історія дня: Як помер Степан Бандера
Історія дня: Як помер Степан Бандера

15 жовтня 1959 року в під'їзді будинку на вулиці Крайтмайр, 7, в Мюнхені о 13:05 знайшли ще живого залитого кров'ю Степана Бандеру, зазначає Depo.ua.

Причиною смерті стала отрута. Агент КДБ, уродженець Львівщини Богдан Сташинський зі спеціального пістолета вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію.

20 жовтня 1959 року лідера ОУН поховали на мюнхенському цвинтарі Вальдфрідгоф.

Через два роки після вбивства, 17 листопада 1961 р., німецькі судові органи оголосили вирок Богдану Сташинському, зазначивши, що він вбив Бандеру за наказом Шелепіна і Хрущова.

Вбивці присудили вісім років ув'язнення. Німецький Верховний Суд у Карлсруе назвав замовником вбивства радянський уряд у Москві. 

За Бандерою та його родиною КДБ полювало майже 15 років, але замахи закінчувалися невдачами.

Провівши чотири роки у фашистських концентраційних таборах, лідер ОУН залишився в Німеччині нелегалом, під вигаданим прізвищем Штефан Попель. За однією з версій, паспорт залишився йому від львівського шахіста Стефана Попеля, який у 1944  залишивУкраїну.

Проте всі розуміли, і радянські спецслужби в тому числі, що Бандера з-за кордону керує рухом опору на західних теренах України. Бандера постійно давав інтерв'ю західній пресі та голосно казав про злочини СРСР.

Тодішній керівник Союзу Микита Хрущов особисто віддав наказ Голові КДБ Шелепіну вбити лідера ОУН. 

Пізніше з'ясувалося, що Богдан Сташинський був змушений вступити до лав КДБ через шантаж. Чоловіка поставили перед вибором: або його і сестру засуджують на 25 років ув’язнення, а всю родину виселяють до Сибіру, або він працює на спецслужби країни. Сташинський обрав друге і під прізвиськом Олег почав постачати спецслужбам інформацію.

За вбивство Бандери Сташинському подарували орден Бойового Червоного Прапора. Нагороду вбивці голови Організації українських націоналістів особисто вручив Голова КДБ Шелепін. Не зважаючи на постійне стеження, агенту КДБ вдалося втекти до Німеччини, де він і здався суду.

Спочатку прокурор вимагав страти для вбивці Бандери, але зважаючи на розкаяння підсудного та важливість поданих відомостей про діяльність КДБ, які він подав урядам західних держав, обмежився присудом на 8 років. Сташинському тоді було 30 років. У 1966-му році він вийшов із в'язниці…і зник десь на Заході під іншим прізвищем.

ДОВІДКА

Степан Бандера —  український політичний діяч, один з чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху, голова Проводу ОУН-Б.

Народився Степан Андрійович Бандера 1 січня 1909 року в Старому Угрині, що в Івано – Франківській області  в родині греко-католицького священика. З 1919 по 1927 рік Бандера навчався в Стрийській гімназії. Після її закінчення, в 1928 році він поступає на агрономічне відділення Високої політехнічної школи у Львові. Там Степан Бандера провчився вісім семестрів, але так і не здав дипломного екзамену через свою політичну діяльність.

З 1930 року стає членом ОУН, глибоко пройнявшись її ідеологією. В 1932 – 1933 роках Степан Андрійович стає комендантом Української Військової Організації (УВО).

У червні 1934 року польська поліція арештувала Степана Бандеру та інших членів ОУН. Під час Варшавського процесу  їх судили за приналежність до ОУН та за організацію політичних акцій. Бандеру було засуджено до ув’язнення у в’язницях в містах Кельц, Вронках та Берестю, де він почергово відсидів до 1939 року. Навіть там він залишався провідником ОУН та підтримував зв’язок із підпіллям.

Більше новин читайте на Країна Укропів.Depo