ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому

Українки з давніх-давен вважалися одними із наймодніших в Європі
Depo.Укроп лук
30 серпня 2016 13:50
ФОТО: depo.ua
Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому
Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому

Світлин Майстерні "Треті Півні"репрезентують всю красу та вишуканість святкового традиційного жіночого вбрання різних регіонів України, повідомляє depo.ua з посиланням на uamodna.com.

Причорномор’я (Одещина)

Весільне вбрання нареченої. Наречена одягнута у сарафан (шарафан) – одяг початку ХХ ст. Традиційний стрій Причорномор’я вирізняється особливою поліхромністю та наявністю орнітоморфного мотиву у вишитті сорочок. Жіночі сорочки мали тут особливо розкішне пошиття: різноманітні декоративні шви і викінчення лиштви зубчиками. Нашийні прикраси з коралу і перлів обрамлювалися низками "баламутів".

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 1

Середня Наддніпрянщина (Черкащина, Полтавщина)

Сорочки були дуже різноманітні. Вишивали чорними, білими й червоними нитками. Вражає величністю і стрункістю силуету, несхибним смаком і поєднанням виразних кольорів.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 2

Лемківщина

Багатими на оздобу відзначалися у строї лемків жіночі та чоловічі безрукавки – лейбики. Вишиття на них, зазвичай, вовняне, гладдю, орнаменти квіткові. Білі сорочки – опліччя, декоровані неширокою смугою геометричного орнаменту на вуставці та характерними брижами, стягнутими над зап’ястям або в лікті з вузьким вишитим манжетом.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 3

Покуття (Снятинський та Городенківський райони Ів-Франківської обл.)

У геометричних та квіткових орнаментах Покутських сорочок, як і в інших елементах одягу, домінують червоні та бордові кольори. Сорочки багато зашиті. Розповсюджено різні техніки: низинка, хрестик, виколювання, об’ємні рельєфні шви. Крайки та пояси щедро прикрашені кутасами та сухозолотом.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 4

Галичина

Зазвичай сорочки в Галичині носили з домотканого полотна. Але міські пани могли собі дозволити купувати дорожчу ткану фабричну тканину. Вишиття було заполоччю, техніками стебнівка, настилування, обметування, мережка, хрестик, кіска. Кілька різних регіонів, що входили до складу Галичини, вирізнялися і колористикою, і орнаментикою. Однак можна виділити переважання поєднання геометрії з флористикою.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 5

Гуцульщина

Барвистість одягу гуцулів становить їхню основну специфічну рису. Стрій здалеку виказував соціальний статус людини, був своєрідним атестатом зрілості. Деякі елементи одягу чи оздоби починали носити з певного віку. Дівчата заплітали одну чи дві коси довкола голови. Через всю косу вплітали червоний гарус, металевий обріч, уплітки. Молоді жінки одягали на голову хустку, зав’язану ззаду.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 6

Середнє Подніпров’я (Полтавщина)

Сорочки на Полтавщині переважали з великим шийним викотом та з уставками. Вузький комір, чохли та пазуху не вишивали. Основні кольори ниток – чорні, червоні та білі лляні. Рясно покривали флористичною орнаментикою. Також часто для молодичок на сорочках використовувалася техніка вирізування. У літніх жінок вишиття було значно менше.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 7

Полісся (Чернігівщина)

Дівчата на Чернігівщині носили характерного вишиття традиційну лляну додільну сорочку (з виложистими комірами суцільні), давній зшиваний саян (андарак) з тканим вишиваним орнаментом. Елементи вишивки – гладь, стебнівка, заполоч червоного і чорного кольорів та біла лляна нитка – біль. Орнаментика переважно геометрична.

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 8

Вінничина (Центральне Поділля)

Сорочки цього регіону відзначалися стриманістю кольорів, виточнченістю й філігранністю роботи. На Поділлі часом використовували срібні нитки у вишитті, майстерно поєднуючи їх із чорним та червоним шовком у техніці гладді та стебнівки. До прикрас незмінно додавалися "баламути" - назва каменю є народною трансформацією слова "перламутри".

Як українки вбиралися на свята понад 100 років тому  - фото 9

ФОТО: Майстерня "Треті Півні"

Більше новин читайте на Країна Укропів.Depo