Чим живе українка, яка підкорила космос

9 вересня 2006 року розпочався космічний політ астронавтки NASA, українки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

Чим живе українка, яка підкорила космос…

Сьогодні виповнилося 10 років з того часу, як українка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер побувала у космосі, передає depo.ua.

Гайдемарі - не перша українська жінка, яка побувала у космосі. До цього зорі у космосі споглядали дві жінки українського походження: Роберта Лінн Бондар з Канади, батько якої був українцем, та Джудіт Арлен Рєзнік, американка, дід якої народився у Києві.

Бондар стала першою жінкою-астронавтом з Канади, політ якої відбувся у 1992 році. Рєзнік відвідала космос у 1984 році, де пробула 145 годин.

Але Рєзнік та Бондар були народжені у Канаді та США та про своє коріння не згадували. А ось Гайдемарі Стефанишин-Пайпер завжди казала про те, що вона українка та пишалася своїм походженням. Саме через це українку можна вважати першою жінкою-астронавтом, яка побувала у космосі за час незалежності України.

ПОЛІТ

Перший політ Стефанишин-Пайпер відбувся 9 вересня 2006 року. STS-115 (корабель багаторазового використання "Атлантіс") була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля "Колумбія".

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 1

В рамах місії плановили доставити і встановити на МКС нові сонячні батареї. За встановлення відповідала саме Стефанишин-Пайпер, яка стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос, загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

Другий політ, який тривав 14 діб, відбувся 15 листопада 2008. В рамках місії STS-126 запустили американський шатл Endeavour в рамках місії STS-126. Українка увійшла в склад екіпажу з семи астронавтів.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 2

В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення.

30 листопада шаттл здійснив посадку на базі BGC "Едвардс" в штаті Каліфорнія.

ДОВІДКА

Батько Гайді Стефанишин-Пайпер має українське походження.  Михайло Стефанишин народився в селі Якимів Кам'янко-Бузького району на Львівщині. У молоді роки він емігрував до США, одружився на німкені, але виховував дітей в дусі українських традицій.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 3

Жінка добре знає українську мову, пече на Великдень паски та фарбує крашанки. Була в Україні.

Астронавтка народилася 7 лютого у 1963 році у Сент-Полі, Міннесота, США. Навчалася в Массачусетському технологічному інституті на машинобудівному факультеті. 

У 1985 році вступила до Військово-морських сил США: пройшла вишкіл у Вишкільному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС (Панама-Сіті, штат Флорида). 

1 травня 1996 прийнята до корпусу американських астронавтів (NASA-16) як кандидат на політ у складі місії. 1998-го закінчила підготовку та прийнята до Відділу астронавтів NASA: спочатку як член групи, що займалася спорядженням астронавтів у день відльоту; згодом працювала у відділі, що займається діяльністю у відкритому космосі (EVA Branch).

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 4

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ КОСМОНАВТКА ПІСЛЯ ПОЛЬОТУ У КОСМОС

20 травня 2011 капітан Стефанишин-Пайпер стала командиром дивізії морських сил Кардерок у Меріленді і продовжила свою кар'єру у військовій справі. 

З 2013-2015 роках астронавтка стала старшим офіцером у Південно-Західному регіональному центрі технічного обслуговування Військово-морського флоту США. Мала у командуванні більше 1500 військових, а у розпорядженні - мільярд доларів для обслуговування та покращення кораблів Тихоокеанського флоту. Була відзначена як один із найефективніших керівників, під час її роботи усі показники було поліпшено.

Не забуває Стефанишин-Пайпер і про NASA. Час від часу проводить екскурсії музеєм досягнень у космосі. 

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос - фото 5

З червня 2016 року стала радником Міністерства науки відділу трибології та мастил (Трибологія - наука, розділ фізики, що займається дослідженням і описом контактної взаємодії твердих деформованих тіл при їх відносному переміщенні, - ред.).

ЦІКАВІ ФАКТИ 

Володимир Гороховський журналіст із Чикаго видав книгу "Крізь терни до зірок", в якій йдеться про мужню астронавтку. 

Після успішного завершення космічного польоту мужня астронавтка вперше відвідала Україну, побувала у Києві, Львові, на батьківщині свого батька. Першу жінку-українку, яка здійснила політ до зірок, приймав президент України Віктор Ющенко і нагородив її орденом княгині Ольги.

Як українка Стефанишин-Пайпер підкорила космос  - фото 5

Нагороджена медаллю Navy Commendation Medal ("За заслуги", двічі), медаллю Navy Achievement Medal ("За досягнення", двічі), Meritorious Service Medal ("За визначну службу"), Орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня ("За мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами").

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook