Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО

Але ініціативи провести випускний скромно і передати решту грошей на допомогу бійцям другий рік поспіль провалюються. Через батьків
Depo.Молодий укроп
27 травня 2016 09:00
ФОТО: depo.ua
Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО
Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО

Патріотичне виховання держава починає зі школи. Коли в Україну прийшла війна, в школу прийшли нові методичні вказівки. Багато чого, як і раніше, відбувається по-совковому, нудно і кострубато, але згодом учні замість несвідомого мимрення гімну та участі у шароварних закладах для "галочки"врешті почали робити щирі патріотичні вчинки.

Першого вересня, наприклад, несуть замість квітів вчителям гроші для бійців АТО.

Але… це вчителі залишилися без подарунку. Коли справа дійшла до самих дітей і постала перспектива утиснути в чомусь себе, залишитися без свята, щоб допомогти іншому, патріотичний пил в багатьох охолов.

Так ми планували почати цю статтю. Ми прочитали, як на дитячих форумах у соцмережах малі кралі обурюються – як це так, випускний без ресторану. Я що, у сукні на підборах в ліс на шашлики припхаюся. А фотосесія? Що, на телефон фотографуватися…

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 1


Ну і далі в такому дусі.

І знаєте, діти мають рацію - не вони повинні сплачувати своїми святами за цю війну. Діти хочуть велику вечірку, вшанування, красиве вбирання, салют і ресторан і через це ніхто не може їх засуджувати.

Проте виявилося, що і справа не в дітях. Вірніше, не тільки в дітях, які злякалися, що через благодійність можуть залишитися зовсім без свята (а планувалося зробити зовсім не так).

"ЯК ЖЕ ДИТИНУ БЕЗ СВЯТА ЗАЛИШИТИ"

"В райцентрах випускний - це одне з найбільших, глобальних заходів на рік. Діти переходять у доросле життя і батькам хочеться зробити все як вже повелося: пишно, красиво, добротно. Батьки вважають, що так благословляють дитину на подальший багатий шлях у житті", - пояснює методист відділу Департаменту освіти Запорізької ОДА Лариса Чурикова, чому батьки чинять опір ініціативі дітей.

Але, підкреслює пані Лариса, батьки невірно зрозуміли освітян: ніхто не пропонував відмінити свято зовсім. Просто хотіли влаштувати все більш спокійно. По-європейськи.

"Ми звертаємося до батьків із пропозицією змінити форму проведення, - пояснює вона. - Не виключно, що майже ніхто не погодиться… Там, де вже внесено передплату і батьківські комітети давно все розпланували і вирішили, навряд чи хто піде на зустріч. Але питання і не в тому, щоб зробити якомога більше грошей на допомогу. Питання в тому, що є справа, яка може торкнутися душ наших дітей"

Запорізькі освітяни звернулися до батьків із цією пропозицією що до випускних на прохання дітей. Випускники Запорізького Січового колегіуму написали лист в ОДА з проханням відмовитися від гучних свят на користь захисників України.

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 2

"Бачте, які діти стали, - посміхається методист. - Ми це звернення підтримали, направили лист в наші навчальні заклади. Наше завдання щоб замислилися діти й батьки про те, що наразі в пріоритеті. Ми вважаємо, що 26-30 травня це можливість продумати, яку допомогу можна надати нашим воїнам. Вже час змінити помпезні свята з роздутими бюджетами, розвагами, обслугою. Якщо переконаємо батьків, будемо допомагати. Ми вважаємо, що з року в рік ситуація змінюється. Діти отримують нові цінності і це, насправді, питання часу…."

ХОТІВ ЗРОБИТИ ДОБРУ СПРАВУ, ОТРИМАВ НЕРВОВИЙ ЗРИВ І ПОЇХАВ З КРАЇНИ

Минулого року вінницькі школярі захотіли організувати собі дуже скромне свято на випускний, а зекономлені гроші передати на потреби бійців. Старшокласник Діма Голованько з школи № 23 міста Вінниця, який все це заварив, ледь не схопив собі нервовий зрив. І врешті, здав віддав гроші бійцям АТО сам-один.

Інші діти поїхали у ресторан. Цю історію журналісту depo.ua розповіла директор благодійного фонду "Подільська громада" Олена Данілова. Минулого року "громада" підтримувала дітей в прагненні влаштувати правильний випускний, організувала їм піар.

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 3

"Насправді, зголосилися це провести не всі класи, а тільки Діма Голованько, разом з кількома друзями, - розповідає Олена що було далі. - Він цією ідеєю дуже захопився, почав закликати інші класи. По школах ходив. Ми організували для них прес-конференцію. Проте в Діми нічого не вийшло. Таке вже не перший рік відбувається, що хтось приходить з ініціативою і нічого з якихось причин не вдається. Думаю, це через вплив батьків, бо багато дітей з Дімою спочатку погоджувалися. Самі діти були дуже налаштовані зробити це усім класом".

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 4

Зрештою, Дмитро сам передав гроші на армію.

"Діма був дуже розчарований, - згадує Олена. Він це сприйняв як свою особисту поразку, все повторював, що не зміг підібрати вірні слова, не зміг всіх переконати".
Сторінки Дмитра в соцмережах видалені, мобільний не відповідає. Виявляється, він поїхав на навчання до Польщі.

"ЯКЩО ЗАМІСТЬ СТА КУЛЬОК БУДЕ ОДНА, ЦЕ Ж ВСЕ ОДНО СВЯТО"

Знайомтеся - комунальний заклад "Запорізька спеціалізована школа-інтернат II-III ступенів "Січовий колегіум". Вся паралель одинадцятих класів цієї чудової школи вирішила зекономити на випускних заради допомоги пораненим захисникам України і зробила це.

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 5

Учні Запорізького колегіуму. Фото з соцмереж

"Ми раніше купували букети красиві. Відпускали у небо кульки з бажаннями. Для чого? Ми ж можемо не сто кульок випустити, а одну і так само загадати бажання. Так розміркували наші діти. Вони просто, по дитячому зорієнтувалися, зекономили хто на чому, - розповідає директор колегіуму Валентина Єршова. - Нема ж необхідності все свято під коріння різати. Так, батьки, старенькі кажуть – один раз в житті той випускний, хочу побачити свою дитину на святі. То нехай буде свято, але буде простішим, не таким пишним і не таким вибагливим. І вам, люди, буде навіть легше жити, коли розумітимете, що добру справу зробили".

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 6

Валентина Єршова

За підрахунками директорки, три 11-х класи зекономили для бійців близько 5 тисяч гривень. Вчора, 26 травня, троє старшокласників передали ці гроші військовому шпиталю.

"Навіщо весь цей пафос, коли в країні йде війна, та гинуть люди? Ми вирішили не витрачати гроші на феєрверки, живу музику та інші надмірності. Краще віддати ці гроші тим, кому вони дійсно потрібні", - розповів кореспонденту depo.Запоріжжя один зі старшокласників Єгор.

Інший одинадцятикласник Микита каже, що до військового шпиталю вони привезли 5 тис. грн. 3,5 тис. грн., які передали військовому Михайлу Дзюбенко, 1983 року народження - він на момент візиту хлопців, перебував в операційній. Півтори тисячі гривень розподілили між іншими військовими.

Українські школярі хочуть замість випускного допомогти бійцям АТО - фото 7

ЛІМУЗИН ДЛЯ ДИВАННОГО ПАТРИОТА

Витрачати "випускні" гроші на атовців чи повністю на випускну вечірку серед українців стає новим холіваром. І що найцікавіше – сваряться батьки. Ті, хто вважає, що випускний – справа дітей і нехай витрачають виділені на це сімейні гроші як заманеться (тільки б не повбивалися) з тими, хто хоче пафосну вечірку в ресторані.

Ті, хто через кілька років влізуть у борги, щоб влаштувати весілля на 100 гостей, нав'язавши дітям малознайомих гостей, нудний конферанс і пишні лахи, сьогодні наполягають на випускному за 300 доларів. Плюс строї, квіти і бенкет для вчителів та батьків.

Щоб все було "як в людей".

Може, то пережита убога юність дев'яностих вдається в знаки, хочеться, щоб хоч в дитини все було на рівні. Жили собі розірвати, але все дати. Кращі іграшки, кращі лахи, кращий випускний. З лімузином.

Щоб се в дитини було класне і красиве.

Насправді, не буде, якщо дітям потрібний не новий костюм і ресторан з конферансом, а відчуття причетності до порятунку своєї батьківщини. Якщо ваше мале хоче віднести гроші бійцям, а потім піти на вечірку з наметами в лісі, тягніться за засобом від комарів, а не за корвалолом.

Бо ваша дитина, як виявилося, вже доросла. І ви виростили з неї людину.