Вудочка для мами: Як волонтери дають матерям-одиначкам інше життя

Благодійний фонд "Мама-SOS" не тільки збирає і передає речі та кошти, а й спонукає самотніх матерів знаходити роботу, започатковувати бізнес і ставати незалежними

Валентина Емінова
Головний редактор
Вудочка для мами: Як волонтери дають мат…

Коли Свєта була вагітна другою дитиною і лежала в лікарні, а вдома залишилася 11-річна Лєра, її чоловік зібрав речі та пішов. Нема на що було навіть речі до пологового будинку купити.

Ліліану побив чоловік – на вулиці, біля машин, на очах у перехожих. Вона залишила трьох доньок на маму і втекла до іншої країни. Коли через тиждень повернулася, її речей вже не було. Чоловік з дому вигнав

Дашу чоловік бив, морально знущався, пиячив. Втекла від нього, до старенького батька. Злидні, тисяча гривень на трьох. Сина й батька годувала, а собі – чаю з варенням. Два місяці майже одним варенням харчувалася.

Таня – мати-одиначка і вимушена переселенка. Втекла з Донецька від обстрілів і стала безхатьком. Свого житла нема, грошей нема, а роботу давати "донецькій" дівчинці ніхто не хотів

Олена народила дитину, хвору на ДЦП, поховала маму і сама захворіла на рак.

Самотність, голод та тваринний страх за дітей поєднують цих жінок і ще десятки самотніх матерів, які просили про допомогу в соцмережах. Мішок крупи. Ниток, дитині светр зв'язати. Двадцять гривень - купити молока і банан. Малий вчора так дивився, коли дівчинка на вулиці їла. Один банан.

"А ти, мамо?"

"Мама не хоче. Їж, серденько"…

Благодійна організація "Мама-SOS" допомагає самотнім матерям, які потрапили в халепу, і робить це з розумом. Як у вислові про те, що ніж кожен день годувати рибою, краще подарувати вудку і навчити її ловити, волонтери допомагають жінкам знайти роботу, влаштувати дитину в садок, навіть започаткувати бізнес.

Два роки тому журналіст Юлія Горошко створила на "Фейсбуці" групу, а згодом - благодійний фонд, де працюють не тільки волонтери, які допомагають купити необхідні речі та знайти роботу, а й юристи, психологи.

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 1

Волонтерки фонду, зліва-направо: Наталія Омельчук, Жанна Савчук, Олена Мрига, Наталя Панченко, Юлія Горошко, Наталія Носкова, Інна Коваленко

"В 2014 році на одному з "мамських" сайтів Юля побачила прохання про допомогу від вагітної  – Світлана просила зібрати її в пологовий будинок, тому що вона на дев'ятому місяці потрапила в лікарню на збереження, вдома залишилася 11-річна Лєра, а чоловік просто зібрав речі та пішов", - розповідає Наталя, з чого починалася "Мама SOS". Юлія створила групу, на її заклик допомогти Світлані відізвалися перші волонтерки, десь через три місяці приєдналася Наталя, а коли Юлія пішла в декрет, перебрала на себе левову частку роботи. - Найголовніше - це наші волонтери: ми радимося, сперечаємося і допомагаємо один одному і мамам. Нас близько 30, постійно ведуть матусь десятеро. Частина волонтерів шукає, розсилає речі, допомогу, виставляють фотозвіти. І плюс волонтер це такий собі психоаналітик і наставник. Підштовхує до практичної допомоги, задає питання про подальші плани"

Тоді ще не було війни і дівчата допомагали, здебільшого, самотнім матерям, яких зрадили чоловіки.

З літа 2014 почали звертатися вимушені переселенки – з кожним днем все більше і більше, це було як сніговий ком. Траплялися і аферистки: прикидалися самотніми-босими і видурювали гроші. І Наталя з Юлею вирішили, що віднині допомагатимуть тільки мамам-одиначкам, багатодітним родинам, де один з батьків інвалід чи тимчасово непрацездатний, і вимушеним переселенцям. Юрист фонду написала статут, і зараз організація працює так: жінка звертається на сторінку у "Фейсбуці", її просять ознайомитися з правилами роботи (договір на півроку, фотозвіт обов'язково по всім посилкам, надання документів), а також заповнити анкету, де будуть всі дані про маму, дітей, плани та потреби.

"Вже на даному етапі частина людей відсіюється, як не дивно. Кому потрібна допомога, той знайде спосіб заповнити форму на гугл-диску. Потім вільний волонтер спілкується з матусею, перевіряючи її адекватність. Були різні розмови. "Чи можна без звітів, чи можна без договору, мені потрібна допомога зараз, вам що шкода ..." Це не наша аудиторія, як і питущі і наркоманки. Потім обмінюємося документами", - розповідає Наталя.

Після того як копії документів опиняються у фонді, і договір підписаний, дівчата публікують історію на сторінці "Мами SOS". І самотня мама починає отримувати підтримку. Так виглядає повідомлення про нову учасницю групи. Цю юну матусю батьки вигнали з дому - не сподобався онук. 

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 2

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 3

А ось багатодітна родина вимушених переселенців

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 4

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 5


"Від початку ми хочемо забезпечити родину одягом, взуттям, побутовою хімією, харчами – на базовому рівні, - розповідає Наталя, як працює фонд. - Матері ні про ще не можуть думати, коли діти голодні, і нема взимку куртки. Набравшись досвіду і пропрацювавши рік з постійними проханнями, ми вирішили трохи змінити формат – зі споживчого на той, що розвиває. Зараз кожну маму ми просимо скласти такий собі бізнес-план подальшого життя, щоб у подальшому утримувати сім'ю.  Інакше через півроку життя і з домогою фонду нічого не зміниться, і доведеться шукати наступних благодійників".

План, пояснює Наталя, може бути найпростішим, наприклад - купити десять курчат і десять каченят, щоб до осені було м'ясо, залишити несучок і продавати яйця. Каченята коштують стільки-то, курчата стільки-то. І волонтери допоможуть знайти гроші. Є мами, яким дівчата допомогли придбати інструмент і лампу, і тепер вони можуть працювати манікюрницями і самі себе забезпечити.

"Ми за практичну допомогу, - розповідає вона. – Навчити пекти і подарувати піч, допомогти з курсами манікюру та інструментом, допомогти купити швейну машинку та оверлок, влаштувати дитину в садок, щоб мама могла вийти на роботу".

Грошима підтримують в критичних ситуаціях: хвороби, поламка плити чи холодильника – самотній матері з чотирма дітьми одразу ж купити новий майже нереально.

"Тут нам допомагають наші феї – підписники сторінки "Мама SOS", - каже Наталя. – Крім того, в нас є юристи, психологи. Ми хочемо, щоб мами користувалися їхніми послугами. Але якщо із юристами якось спілкуються, адже у багатьох триває процес розлучення, то з психологами не хочуть. Одні стидаються, інші вважають, що їм це не потрібно. Хоча це не так. Не від хорошого життя ж вони до нас звернулися".

Потреби в самотніх матерів схожі – дитячий одяг, харчі, ліки, пральні машинки, меблі, постільна білизна і посуд. Найдивнішим проханням було – допомогти придбати інструмент для будування печей. Мати чотирьох дітей, маленька, худенька працює з перфоратором і кладе печі. Волонтерки були в шоці.

Але все необхідне за два дні знайшли.

Інколи, крім базових речей та цінних порад, матері отримують подарунки. В групі на "Фейбуці" – фото, а на фото - жінки біля коробок і пакунків. Тримають ошатні сукні, біжутерію, босоніжки на підборах. І очі як в малих дівчаток біля ялинки.

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 6

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 7


"Якщо хтось з наших волонтерів і фей хоче подарувати щось, про що мама мріє – ми завжди за. Ці подарунки нагадують їм, що вони жінки, яскраві і цікаві, що вони красиві, що у них найкращі діти і, що вони - діви і ще вміють радіти і сміятися. І це не безвихідь зараз в їх житті, а крутий поворот, - каже Наталя. - Всі ці речі - це ж не просто речі. Це підтримка і обіцянка кращого життя. Радості у мам не так багато. Вони зайняті дітьми, болячками, думками про їжу і речі, роботі якщо є ... І це неможливо передати, коли вони сміються і плачуть в трубку. Ефект Попелюшки...".

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 8


"НАРОДЖАЛА! ЗНАЛА, ЩО ГОДУВАТИ НІЧИМ"

Часто таке про багатодітних незаможних матерів кажуть. Тут на одне дитя не наважися, а в неї вже трійко обірванців. Навіщо народжувала, якщо нема чим готувати. Навіщо стільки дітей, якщо родина живе в злиднях. Чим думала, коли дитину залишила. Дешевше було б зробити аборт….

У волонтерів з "Мами" це улюблене питання. Найчастіше задають його ті, хто не тільки злиденним мамкам, а й взагалі нікому не допомагають.

"Ми якось одразу прийняли для себе, що робота буде пов'язана з величезною кількістю негативу. Всі люблять давати оцінку: це добре чи погано. Багато матерів жили добре, з чоловіками. А потім сталося те, що сталося. Помер, став інвалідом, покинув, не визнав дитину .... Не треба їх принижувати, їм потрібно плече, щоб спертися, встати і піти далі. Наша справа підтримати, а не питати, нащо "народжала". Взагалі-то і фонд замислювався спочатку, щоб діти не потрапляли в систему інтернатів. Десь це одна з прихованих цілей", - пояснює Наталя.

На жаль, реальність така, що допомогу самотня чи (не дай Боже!), багатодітна мама, отримає мінімальну. Якщо правильно оформить папери. А якщо вона в процесі розлучення, чи чоловік розлучення не дає, і нема родичів – допомоги чекати нема від кого. Ще й дорікатимуть, чому народила, прирекла малечу на злидні.

А вони виживають. І зараз та малеча, яка рік тому їла банан немов казкові ласощі і носила одяг з секонду, бігає товстенька-гарненька й навіть трохи балувана. І мама красива, з гарним макіяжем і в новій сукні, йде на роботу.

Ліліана Бенкер започаткувала власний бізнес – вона організує урочисті заходи, весілля і свята. Багатодітна мати стала професійною ведучою і тренером власної авторської програми "Як перевершити себе" для багатодітних матерів-одиначок.

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 9

Тетяна Лялікова пече солодощі на замовлення. Вдало захистила бізнес-план на закупівлю обладнання для переселенців від МОМ і тепер в неї хороша пічка та кухонна машина. Вже потрохи набираються постійні клієнти.

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 10

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 11

Олена Шалайко стала майстром маникюру і педикюру

Наталя Дика - барменом

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 12

Даша Матюшева вирішила свої судові справи, влаштувала сина в дитячий садок і вийшла на роботу – вона працює фельдшером на "швидкій". 

Вудочка для мами: як волонтери допомагають матерям-одиначкам налагодити життя - фото 13

А Світлана, з якої все почалося, народила дитину і працює портнихою.

Життя триває

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme