Скільки насправді має коштувати вишиванка

Красиву вишиванку можна придбати і за пару сотень, і за декілька тисяч гривень. Як не переплатити і не купити низькоякісну китайську?

Журналісти depo.ua за допомоги спеціалістів сервісу Crafta.ua розбиралися, скільки коштують вишиванки ручної роботи та фабричні аналоги і які фактори впливають на формування ціни.

Україна і все українське наразі в тренді. Це стосується і вишиванок: традиційний національний одяг нарешті перестав бути суто офіційним, його більше не вдягають виключно на великі свята або традиційні народні гуляння.

Хлопці і дівчата у вишиванках та джинсах більше не збирають здивовані погляди перехожих на вулицях міст. Ми змогли довести всьому світу, що вишиванка – це частина повсякденного модного гардеробу. Тож, де краще придбати вишиванку і на що варто звернути увагу?

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 1

Для початку треба трохи розібратися з ринком. Зараз на ньому представлені вишиванки хенд мейд – тобто, пошиті і вишиті майстром власноруч. Також є фабричні моделі з машинною вишивкою. Зупинімися на особливостях формування цін на кожен вид такого одягу.

ОСОБЛИВОСТІ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА РУЧНІ ТА ФАБРИЧНІ МОДЕЛІ

Що входить в ціну вишиванки? В першу чергу – вартість тканини. Високоякісний льон коштує від 135 гривень за погонний метр. Приблизно стільки тканини потрібно для пошиття класичної моделі для дорослої людини. Звичайно ж, закупівельна вартість тканини для швейних фабрик є меншою, адже вони мають змогу купувати матеріал великими партіями за оптовими цінами.

Ще один фактор, що впливає на формування ціни – вартість пошиття та власне вишивки. Її розраховують, виходячи з вартості кожного стібка та хрестика.

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 2

Майстри, що виготовляють handmade вишиванки, зазвичай беруть від 1 гривні за 1000 стібків. В середньому модель складається з 250 тисяч стібків – отже, приблизно виходить від 250 гривень за вишивку.

Фабрики використовують машинну вишивку. Тому вартість 1000 стібків – коливається від 60 копійок, таким чином вартість машинної вишивки - приблизно від 150 гривень.

Також на вартість впливає ціна пошиву самої сорочки, майстри за цю роботи беруть від 100 грн.

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 3

Третій фактор – це торгівельна націнка, яка має окупити затрати часу та дати виробнику певний прибуток. Розмір цієї націнки залежить від ринкових умов: далеко не всі майстри та фабрики встигли переключитися на виробництво вишиванок, коли почалась мода на такий одяг, тож спочатку моделей було мало, і націнка була дуже великою. Зараз пропозиція вирівнялася, тож більшість виробників використовують прийнятний розмір націнки.

СКІЛЬКИ КОШТУЄ ВИШИВАНКА ВІД МАЙСТРА

Остаточна вартість хендмейд вишиванок також залежить від наступних факторів:

- Складність малюнку;

- Кількість хрестиків;

- Якість тканини;

- Наявність схеми вишивки - майстер може використовувати готову чи розробляти нову для конкретного замовлення;

-  Кількість кольорів, що використовуються при вишиванні;

-  Поєднання кольорів тканини і ниток - вишивка "білим по білому" коштує дорожче, за рахунок складності роботи;

-  Місце проживання майстра. Жити в у великих містах дорожче, тож майстер з великого населеного пункту закладатиме вищу націнку, але й купівельна спроможність мешканців таких міст також вища.

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 4

Враховуючи всі перелічені фактори, ціни на вишиванки ручної роботи починаються приблизно від 500-700 гривень. Вартість можна розцінювати по-різному (наприклад, приблизно стільки коштують джинси чи інші елементи повсякденного гардеробу), але hand made одяг має декілька важливих переваг. По-перше, це унікальні вироби, по-друге – часто замовник має можливість самостійно обрати якість і колір тканини, модель вишиванки та візерунок на ній.

І, що дуже важливо, вишиванки, виготовлені вручну мають "душу" та свою історію. Для того, щоб не переплачувати, за вишиванки ручної роботи, краще купувати їх напряму у майстрів: будь-який посередник буде закладати свою націнку на вироби, тому часто ціна може відрізнятись у декілька раз. Націнка у всіх різна, але в середньому від 30 до 50%

ФАБРИЧНЕ ВИРОБНИЦТВО НЕ ГАРАНТУЄ НИЖЧУ ВАРТІСТЬ

Додаткові фактори цини на фабричні вишиванки:

-  Об’єм партії - чим він більший, тим менша собівартість виробу;

- Складність малюнку;

- Кількість стібків та тип ниток, який використовується при вишивці;

-  Затрати на оплату праці;

-  Затрати на рекламу та логістику.

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 5

Незважаючи на таку кількість чинників, вишиванки від фабрик часто бувають дешевші, ціни на такі вироби стартують від 400 гривень. Однак не завжди ціна за фабричні моделі менша: відомі виробники закладають націнку "за бренд" - тож, часто мінімальна ціна таких виробів може сягати декількох тисяч гривень.

ЧИ ВМІЮТЬ КИТАЙЦІ ШИТИ ВИШИВАНКИ

Звичайно є, ще один альтернативний варіант – вишиванки з Туреччини, Китаю та інших країн, що поставляють на міжнародний ринок бюджетний одяг. Ціна моделей починається від 250 гривень. Чи варто казати, що якість таких виробів дуже низька?

Скільки насправді має коштувати вишиванка - фото 6

Також варто не забувати, що вишиванка – це все ж традиційний український одяг зі своїм значенням та символікою, яка збереглася з давніх часів.

При досить невеликій різниці у ціні на дитячі, чоловічі і жіночі вишиванки ручної роботи у порівнянні з фабричними та імпортними аналогами, замовлення вишиванок у майстрів гарантує унікальний зовнішній вигляд виробу, правильний підбір візерунків зі своїм сакральним значенням та високу якість роботи.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів