Кому в Незалежній медійній раді подобаються "ополченці" на ТРК "Україна"

Depo.ua вирішив з'ясувати, хто з членів Незалежної медійної ради не побачив порушень у серіалі "Не зарікайся", який містить антиукраїнську пропаганду

Кому в Незалежній медійній раді подобают…

Через те, що Незалежна медійна рада дійшла висновку про відсутність порушень законодавства у 66-й серії скандального телесеріалу "Не зарікайся", який транслює телеканал Ріната Ахметова "Україна", depo.ua вирішив ознайомитися із членами комісії, які не побачили сепаратизму у фільмі, та зрозуміти, що саме їм завадило це зробити.

ЩО ТАКЕ НЕЗАЛЕЖНА МЕДІЙНА РАДА

Наприкінці 2015 року було сформовано склад Незалежної медійної ради, до якого увійшли 14 представників медіаспільноти та фахових громадських організацій, які мають ґрунтовний досвід та авторитет у медійній сфері.

Делегували членів Незалежної медійної ради п’ять організацій, що, підписавши Меморандум 15 грудня 2015 року, задекларували створення цього органу. До п’ятірки засновників Ради увійшли Інститут Медіа Права, Інститут Масової Інформації, Інтерньюз-Україна, ГО "Телекритика" та Фундація "Суспільність".

Як стверджується у прес-релізі, Незалежна медійна рада стане постійним громадським моніторинговим та консультативним органом, місією якого є утвердження високих професійних стандартів журналістики.

За задумом засновників, Рада розглядатиме неоднозначні ситуації щодо недотримання медійного законодавства, міжнародних стандартів висвітлення інформації у медіа, а також порушень норм журналістської етики. Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада планує надавати рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення ними регулювання у медійній сфері.

Тобто, по суті, члени ради - це представники різних організацій, серед яких аналітичний центр, громадські організації. Незалежна медійна рада працює за таким методом: коли до органу надходить запит щодо розгляду того чи іншого питання, 14 членів збираються та методом голосування вирішують, чи ставити це питання на розгляд. Якщо більшість голосує "за", тоді питання виноситься на розгляд. 

ХТО СУДДІ

1. Аласанія Зурабі – Національна телекомпанія України
2. Бурмагін Олександр – Інститут Розвитку Регіональної Преси
3. Головенко Роман – Інститут Масової Інформації
4. Голуб Олена – Інститут Масової Інформації
5. Гуменюк Наталя – Громадське Телебачення
6. Довженко Отар – Школа журналістики УКУ
7. Дуцик Діана – ГО "Телекритика"
8. Квурт Костянтин – Інтерньюз-Україна
9. Лигачова Наталія – ГО "Телекритика"
10. Моісеєв Павло – Інтерньюз-Україна
11. Петрів Тарас – Фундація "Суспільність"
12. Розкладай Ігор – Інститут Медіа Права
13. Черевко Антоніна – незалежний експерт з розвитку медіа
14. Шевченко Тарас – Інститут Медіа Права

Відомо, що у ході голосування щодо відповідності законодавству України змісту 66-ї серії телесеріалу "Не зарікайся" (запит щодо експертного висновку Незалежної медійної ради був надісланий Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, більшість членів ради проголосовали за те, що скандальна серія є законною.

Результати голосування:

"За" — 10;
"Проти" — 2;
"Утримуюсь" — 2.

Цікаво, що у Незалежній раді зізнаються, хто голосував проти і навіть наводять окрему думку Антоніни Черевко та Олександра Бурмагіна, а на питання, хто ж втримався, і таким чином стало б відомо, хто проголосував "за", пан Ігор Розкладай відповів depo.ua, що таку інформацію вони оприлюднити не можуть. Тобто, імена людей, які не побачили пропаганди, сепаратизму у скандальній 66-ій серії, Незалежна медійна рада виголошувати не збирається, отже, боятися є чого. 

Тут, в свою чергу, потрібно нагадати, що кожна серія "Не зарікайся" обходиться ТРК "Україна" не менше ніж в 20 тисяч доларів, тобто, серії відзняли наперед, і, якщо серіал заборонять, то власник каналу Рінат Ахметов втратить чималі гроші, що позначиться на каналі. Отже, в інтересах керівництва канала, щоб скандальний серіал не визнавали протизаконним.

Так само цей серіал є корисним і з ідеологічної точки зору. Як відомо, канал Ахметова транслюють на окупованих територіях Донбасу, а серіал "Не зарікайся" є доступним до показу в інтернеті. Як відомо, аудиторію подібних "мильних" серіалів становлять жінки та літні люди, яких на окупованій території чимало. Тому не можна виключати і пропагандистський характер цього фільму, який має чималий вплив на думку місцевого населення, яке чує про "київських олігархів" не лише з новин, а й з художніх фільмів. 

ЧОМУ "НЕ ЗАРІКАЙСЯ" ВАТНИЙ СЕРІАЛ, ЗДОБРЕНИЙ СЕПАРАТИЗМОМ 

Член комісії Незалежної медійної ради Ігор Розкладай, який є представником Інституту Медіа Права, розповів depo.ua, що перед тим, як виголошувати рішення по скандальній 66-їй серії серіалу "Не зарікайся", кожен із членів органу отримав синопсис серіалу та, звісно, подивився цю серію.

На сайті Детектор.Медіа можна ознайомитися з детальним висновком щодо цієї серії. Ті, хто погодився з тим, що серіал є законним, прикривалися Конституцією України, наприклад, Статтею 34. "Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань". Також рада згадала і про Кримінальний Кодекс України. Але навіть при наявності образливих слів для кожного українця, члени органу визнали, що через те, що серіал - це художній твір, такі слова як "кровавая хунта", "укр" та "горстка фашистів" є прийнятними до показу на ТБ.

"У випадку з 66-ю серією серіалу "Не зарікайся" при оцінці конкретних висловів героїв варто зважати на контекст і форму твору, в якому їх сказано. Безумовно, такі слова та вислови, як "укр", "кровавая хунта", "горстка фашистов", а також показ символіки так званої ЛНР, вжиті в іншому контексті, могли би являти собою заклики до ворожнечі. Втім, на думку Незалежної медійної ради, в даному випадку вони слугували необхідними засобами для зображення негативних рис персонажів із банди отамана Шелеста, які викрадали, катували українських полонених, а також протиставлення цих персонажів із Україною. Крім того, саме за їх допомогою вибудовується драма в житті головного персонажа цієї серії, Фаїни Марківни. Саме тому в розглядуваній ситуації, на думку членів Незалежної медійної ради, відсутні порушення ч. 2 ст. 6 Закону України "Про телебачення і радіомовлення", - йдеться в експертному висновку.

Хто і чому визнав "ватний" серіал на каналі Ахметова законним  - фото 1

При цьому Незалежна медійна рада у висновках все ж таки радить іншим фільмотворцям не захоплюватися темою терористичних угруповань ДНР\ЛНР та відмовитися від серіалів російською мовою.

"Попри відсутність порушень норм законодавства в 66-й серії телесеріалу "Не зарікайся", Незалежна медійна рада хоче наголосити на низці позицій, які варто було би врахувати, вирішуючи знімати й транслювати такий фільм на загальнонаціональному телебаченні".

По-друге, художній фільм про збройний конфлікт, що триває на території держави, на якій він транслюється, може, попри відповідність формальним нормам законодавства, завдати населенню суттєвої шкоди через хибне сприйняття певного роду неоднозначної інформації різними категоріями глядачів. Крім того, художня інтерпретація, зокрема й за допомогою методів протиставлення головних героїв (як це зроблено на прикладі Фаїни Марківни та родини Яни, що сповідують різні цінності), може зачіпати почуття людей, на долях яких позначилися зображувані події, що не створює додаткових факторів для можливої єдності розуміння окремої інформації. Тому така серія справді могла спричинити суттєвий негативний ефект, зокрема й зробити внесок у розкол суспільства або вилитися в агресію проти телеканалу, виробника фільму та їхніх власників і афілійованих структур разом із їхніми працівниками.

По-третє, російська мова як мова серіалу посилює негативне сприйняття стрічки в цілому. Це пояснюється й тим, що представники так званих ЛНР, ДНР, а також окупаційна влада в Криму всіляко викорінюють українську мову й українську ідентичність із підконтрольних територій, а так само й тим, що україномовний глядач і далі залишається переважно позбавленим вітчизняного кінопродукту, знятого рідною мовою, й фактично дискримінованим тепер уже виробниками багатосерійних фільмів в Україні. Незалежна медійна рада наголошує на необхідності збільшення використання української мови при виробництві вітчизняної кінопродукції".

Троє членів Незалежної медійної ради Діана Дуцик, Наталя Гуменюк та Ігор Розкладай також вирішили висловити свою думку поза офіційним висновком. Експерти засудили напад на ТРК "Україна" та закликали громадськість не розпалювати ворожнечу та конфлікти, адже це може призвести до втрати державності.

"Останнім часом рівень агресії у вітчизняному дискурсі (й на сторінках традиційних медіа, і в соціальних мережах) із приводу складних конфліктних тем сягнув неприпустимої межі. Нестримними та невибірковими у своїх висловлюваннях щодо іншої позиції є часто й лідери думок, які мають значний вплив на громадську думку. Вважаємо за необхідне акцентувати на цьому увагу, оскільки толерування такої ситуації з боку громадськості не тільки не сприяє зниженню конфліктності в суспільстві, а й може в майбутньому лише поглибити лінії суспільних розломів, наявних нині в Україні, що в результаті може призвести навіть до втрати державності", - йдеться у спільній заяві експертів.

У свою чергу, двоє експертів Олександр Бурмагін та Антоніна Черевко пояснили коротко і зрозуміло, чому проголосували проти визнання "Не зарікайся" законним. 

"Зміст серії, яка стала предметом розгляду Незалежної медійної ради, становить не гіпотетичну, а реальну загрозу виникнення конфліктної ситуації в суспільстві, оскільки в неприйнятний спосіб спекулює на особливо важливих і чутливих темах для сьогоднішньої України", - йдеться у висновках.

Хто і чому визнав "ватний" серіал на каналі Ахметова законним  - фото 2

Бурмагін та Черевко звинувачують авторів сценарію у навмисному спекулюванні на конфліктній темі та посиленню протистояння між мешканцями Донбасу та інших територій України.

"Автори сценарію максимально емоційно підсилили цю серію з метою протиставлення мешканців сходу й центру країни, що є абсолютно неприпустимим у ситуації, коли в Україні є близько 1,5 млн внутрішніх переселенців. І якщо відверте засудження викликає поширення в медіа негативних стереотипів про східних українців, які змушені були тікати від війни, таке саме відразливе ставлення викликають і художні спроби змалювати уявні небезпеки для переселенців у центрі та на заході нашої держави, які ми бачимо в епізоді взяття в заручники. Медіа не мають морального права вдавати, ніби не усвідомлюють, що саме поширення подібних шкідливих стереотипів спричинилося до багатьох особистих трагедій, коли люди зі Східної України навіть під загрозою власному життю внаслідок конфлікту все ж таки боялися переїжджати в центральні та / або західні регіони. Окрім цього, серія містить і пояснення / виправдання, чому представники терористичних груп взяли зброю й воюють проти Збройних сил України:

"Мы спокойно жили, никого не трогали. Наш дом попал под обстрел. Теперь там руины. Мы приехали сюда, потому что нам негде просто жить. Мы просто хотим, чтоб Донбасс был свободным. Мы хотим рожать и воспитывать счастливых детей. И чтобы от нас киевские олигархи отстали", - цитують експерти слова з серіалу.

Висновки двох експертів пояснюють достеменно, чому "Не зарікайся" ватний серіал із присмаком сепаратизму.

66-а серія серіалу "Не зарікайся" підсилює й поглиблює хибне стереотипне негативне сприйняття одне одного різними частинами українського суспільства, ретранслює риторику пропаганди країни-агресора та може спричинити психологічні травми та випадки неконтрольованої агресії серед людей, постраждалих від війни в Україні.

Фільм вважається таким, що містить популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що створює позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовує чи визнає правомірною окупацію території України, якщо в ньому наявна принаймні одна з таких ознак:

серед позитивних героїв фільму є співробітники (у тому числі колишні або позаштатні) органів держави-агресора, радянських органів безпеки;

у сюжеті фільму безпосередньо або опосередковано заперечується або ставиться під сумнів територіальна цілісність України, виправдовується або подається в позитивному світлі окупація території України, акти агресії з боку інших держав, розв’язування війни».

ПІСЛЯСЛОВО

Як натякнув пан Ігор Розкладай, до Незалежної медійної ради надійшли і інші запити щодо перевірки законності показу серіалу "Не зарікайся" на українському ТБ, як від державних установ, так і від фізичних осіб. Але, судячи з усього, подальші висновки щодо інших серій будуть апелювати саме до висновку по 66-ій серії. Щодо долі всього серіалу, то у випадку, якщо експерти проголосують за розгляд цього питання, то на перегляд 100 серій комісії знадобиться витратити роки.

Після ознайомлення із висновком, який є доступний кожному, як і імена експертної комісії Незалежної медійної ради, залишається неприємний післясмак.

Чому, якщо відомі всі прізвища, не назвати тих, хто втримався, і таким чином зрозуміти, хто голосував за законність серіалу. Невже сама Незалежна медійна рада боїться гніву народу і вважає себе зрадниками...

Велика кількість цитат з правових статей, апелювання до правових норм, окремих законів Конституції України, Кримінального кодексу України та міжнародних законів та статей ніби свідчить про те, що комісія не впевнена у своєму рішенні. Виправдовування тим, що це не документальний, а художній фільм взагалі якийсь абсурд. Все це нагадує розбір класичних творів у школі, де комусь Анна Кареніна здається героїнею, а дехто засуджує жінку, яка кинулася під потяг...

В свою чергу двоє експертів, лише двоє, побачили, чому саме скандальний серіал не можна показувати на ТБ і, використавши втроє разів менше тексту, але посилаючись на закони з Конституції України (не в такому великому обсязі як їхні колеги, яка проголосували "за"), змогли дохідливо пояснити, чому "Не зарікайся" є закликом до сепаратизму, набором стереотипів та кліше, через які саме і сталася війна на Донбасі. 

Чи така вже Незалежна медійна рада незалежна, ось в чому питання...

Нагадаємо, через "ватний" серіал офіс каналу Ахметова облили кров’ю

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme