UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Молодий Ярило 30 червня: що не можна робити

За тиждень до Івана Купала (7 липня) святкували Ярилки — свято, присвячене богові сонця Ярилу

Молодий Ярило 30 червня: що не можна роб…

Depo.ua розповість про традиції свята.

Свято трьох святих

РезуÐ

У цей день церква відзначає пам'ять трьох братів - Мануїла, Савела і Ісмаїла. За переказами, вони походили з родини знатного перса-язичника, а їхня мати була християнкою. Вона виховала синів у своїй вірі. У зрілому віці братів відправили в Рим до імператора Юліану для ведення переговорів. Посланців добре прийняли, але коли вони відмовилися брати участь у язичницькому святі, це викликало гнів імператора. Він наказав братам відректися від віри, але вони відмовилися. Тоді Мануїла, Савела і Ісмаїла піддали тортурам і, врешті-решт, обезголовили. Шанування братів-мучеників почалося незабаром після їхньої смерті.

Як святкували 30 червня давні українці

РезуÐ

На Русі день трьох святих наклався на стародавнє свято "ярилки", присвячений богу сонця Ярилу. А християнські звичаї перемішалися з язичницькими обрядами і народними повір'ями. У багатьох районах на Мануйло і Савелія (Мануїла і Савела) проходили ярмарки і селянські гуляння, що носили назву "Молодий Ярило".

Наступний базарний день, який влаштовується напередодні Івана Купали, називається вже "Старий Ярило". У народі говорили, що на Мануйло сонце "застоюється", є мороки-тумани, течуть молочні ріки.

У цей день було прийнято розводити на берегах річок і озер багаття і варити яйця. Вважалося, що чим більше звариш - тим краще будуть нестися кури. Готували і інші страви з яєць - наприклад, омлети: з хлібом, з цибулею, з сиром.

Різні джерела повідомляють про гуляння з піснями і танцями, що тривали іноді всю ніч навколо вогнищ, згорівші на високому місці. Такі гуляння (особливо на "Молодого Ярилу") подекуди називалися ярилками, на них дівчата приходили "поневеститься". Довше інших подібні гуляння зберігалися на землях нинішньої Білорусі. Тут Ярилові представляли молодим, красивим вершником на білому коні, в білій одежі, з вінком із польових квітів на голові і з жменею житніх колосків у руці.

На свято на його честь сходилися дівчата, "обирали зі свого середовища одну і одягали її в наслідування Ярилу, садили на білого коня, водили навколо неї довгий хоровод. Якщо дозволяла погода, свято відбувалось на засіяних нив, за ним спостерігали люди похилого віку. Дівчата співали про діяння Ярила, пов'язаних з турботами селян: де він ступав ногою, там з'являлася жита копиця, куди він кидав погляд - там зацветал колос".

На "Старого Ярилу" було прийнято ховати божество.

"Зазвичай це робилося на пагорбі, на особливому місці, званому Ярилина лисина. Є відомості, що подекуди виготовляли з глини фігури Ярила і Ярилихи, які потім розбивалися і скидалися у воду". Збереглися розповіді і про те, що "ховати" Ярилові довіряли обраному старому, якого одягали в поношене плаття, а в руки давали невеликий труну з лялькою, зображувала Ярилу. Старий, що супроводжується гучною танцює, співає, що сміється натовпом, прямував у поле і там під плач і крики жінок закопував труну на землю.

Вчені припускають, що ім'я Ярило "служило епітетом, визначальним, мабуть, громовержця Перуна, що <...> поєднував у собі функції бога родючості з військовими функціями".

Що не можна робити на Ярилу

Пов’язане зображення

Від імені Мануйло з'явилося ще два прізвиська - Маниха і Манья. Так звали злу стару і її дочку, які в цей день ходили по селах і заманювали людей в ліси, щоб віддати їх чортам. Дівчат Манья манила до річки за білими квітами, а потім тягла на дно. Тому не можна було в цей день ходити до лісу і до річки.

День називали поганим: в цей час до хатах підходила нечисть і намагалася заморити людини. Іноді можна було почути, як хто-небудь жалібно кличе: "Вийди за ворота! Дай мені твого сну", - або просить вогню.

Виконувати ці прохання не можна було ні в якому разі, інакше на селянський двір нападе мор. Боялися в цей день і білих корів, які раптом з'являлися біля воріт. Говорили, що так нечиста сила прикидається худобою, щоб її поставили в хлів разом з іншими коровами. Якщо задумане у погані виходило, вона псувала все молоко.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme