Вбивства і крадіжки: українцям нагадали про епоху 20-х

В столичній "Книгарні Є" презентували антологію українського детективу 1920 - 1930-х років "Постріл на сходах"

Вбивства і крадіжки: українцям нагадали…

До збірки увійшли детективні історії Дмитра Бузька, Гео Шкурупія, Юрія Смолича, Юрія Шовкопляса, Майка Йогансена та інших. Як повідомляє кореспондент depo.ua, представляли неординарну роботу киянам укладач збірки Ярина Цимбал та редактор видавництва "Темпора" Олександр Стукало. 

Вбивства і крадіжки: українцям нагадали про епоху 20-х - фото 1

"Інтерес до епохи 1920-х у мене був давно, але пожвавився він останнім часом, коли мене почали все частіше просити порадити цікаві українські твори - щоб були європейськими, але не Андрухович. Я їм радив "Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести" Майка Йогансена. Але цього було замало. І я почав копати епоху 1920-1930-х - час, коли створювалася хорошая європейська література. Тоді все розквітло і різко обірвалося - почався соцреалізм", - розповідає Стукало.

Наголошує, що наразі письменників і поетів драматичної доби всі знають як Розстріляне Відродження, і їх видає "Смолоскип". Здебільшого українці акцентують увагу на трагічній долі письменників - переслідуваннях, арештах, репресіях. А от про їхнє життя - драйвове і сповнене відкриттів - говорити не прийнято. Та й твори масової літератури десятиліття знають мало.  Тож видавництво вирішило виправити помилку, започаткувавши серію "Наші 20-ті". Після детективів на українців чекатимуть збірки репортажів, мелодраматичних творів, фантастики та фельєтонів.

"Колись на лекції про футуризм мені поставили питання про творчість Сергія Жадана. І я відповіла, що Жадан катається на велосипеді, який винайшли футуристи 1920-х. У ті роки літературними велосипедами були просто переповнені стоянки!" - коментує Ярина Цимбал. 

Цікавість до вітчизняної масової літератури в ту епоху була шалена, а альманахи, в яких публікувалися новинки - ледь не культовими виданнями. Зокрема українські письменники видавали "Універсальний журнал", який відкрив книголюбам чимало нових імен. Хоча журнал проіснував менше року, запам'ятатися сучасникам встигнув. От тільки чимало цікавих творів лишилося в архівах - вийшли один раз і більше не перевидавалися.

"З творів, які увійшли у "Постріл на сходах" перевидавалося лише оповідання Юрія Смолича. Тож знайти їх самому проблематично - люди просто не знають, що саме шукати. А в нашій книзі усе вже готово", - посміхається Цимбал.

Зізнається, що працювала лише з творчістю письменників, що жили в СРСР, західних же митців залишила іншим укладникам.

"Ми відштовхувались від проекту "Розстріляне відродження". Хочемо показати інакші 20-ті роки - творчі та енергійні. Представляємо усе під іншим кутом зору. Західноукраїнська література у "Розстріляне відродження" не входить", - пояснює укладачка.

Відбираючи історії до збірки, зупинялись на тих, що відповідають усім канонам детективного жанру - вбивства та крадіжки розслідує кмітливий розумник, а потім він же розкриває інтригу читачам. Зелена обкладинка теж виглядає по-детективному - для неї використали афішу, створену для фільму "Суддя Рейтан". 

До вітчизняного детективу інтерес у читачів виник одразу. Попри не надто низьку ціну у 150,43 грн розкупили всі примірники, привезені для презентації. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme