Що малюють китайці, яких надихнув Шевченко

В Києві відкрилася виставка картин "Нев'януча слава. Шана Тарасові Шевченку" художників Китаю із статусом живих класиків на батьківщині, які рік тому відвідували Україну

По це повідомляє depo.ua з посиланням на cultprostir.ua

Виставку організовано за ініціативою Китаю, на їхні гроші, за участю Китайської академії живопису і каліграфії, Інституту Конфуція, НАОМА, яка триватиме в Києві до 26 червня.

Організатори проекту особливо пишаються тим, що в ньому взяли участь провідні художники Китаю зі статусом живих класиків на батьківщині. У серпні минулого року вони відвідували Україну, шевченківські місця. Рік осмислювали побачене і представили його у вигляді картин і каліграфії.

Нещодавно в Китаї вийшла збірка поезії Кобзаря на китайській мові з ілюстраціями представників східної традиції. Таке за всю історію незалежної України відбулося вперше. Азіати закатили справжній бенкет духу і повністю за свій рахунок.

ТОП-5 найбільш виразних робіт з виставки

Поет Тарас Шевченко

Тараса з вогненною головою і похмурим поглядом зобразив сам Дай Ши Хе – досвідчений (1948 року народження) представник китайської делегації, декан факультету живопису Центральної академії живописного мистецтва КНР. Дай Ши Хе читав Шевченка тільки на китайському, але відчуває його «страждання і кривду» як власні. На стіні поруч – Тарас пензля аксакала з нашого боку, президента Академії мистецтв України Андрія Чебикіна. Відчуйте різницю і знайдіть 10 відмінностей.

Рідний дім Шевченка

Дун Хао – справжня телезірка, популярний телеведучий. Його впізнають навіть офіціанти в азіатських ресторанах Києва. Віце-президент Китайської академії живопису і каліграфії, проректор Академії живопису і каліграфії центральної телевізійної станції КНР та інше, Дун Хао є ще і володарем премії "Еммі" за художню озвучку фільму.

Живописом займається серйозно і дуже по-китайськи. Чорним по білому, тушшю по паперу шевченківська хата вийшла з виразним азіатським акцентом. Якраз те, що треба, щоб подивитися на неї незамиленим шкільними підручниками поглядом.

Катерина

Те, що з героїнею однойменної поеми Тараса порався художник молодший, ніж попередні, видно неозброєним поглядом. Фен Хао всього 57 років - підліток з точки зору китайської вікової ієрархії. Вік видає техніка і драйв. По-перше, до традиційної чорно-білої гами додано бляклих фарб, що робить полотно Фен Хао майже європейським. По-друге, Катерина в нього як та "циганочка" - з густим "виходом". "Циганка", "парижанка", "куртизанка" раз у раз лунало від стіни з картиною.

"Художник так бачить", - вичерпно прокоментував ситуацію проректор Академії мистецтв України Остап Ковальчук. Йому не можна не вірити - він проректор з науки.

1814-1838 роки Тараса Шевченка

У картинах Лі Гена портретної схожості з Тарасом, як і самого Тараса, шукати не варто. Нічого цього там немає. Але є експресія, бунтівливість, непокірних дух стихії, що викликає асоціації з "Реве та стогне Дніпр широкий" і самим автором цих слів. Дух Кобзаря віє, де хоче.

На картині пекінського художника у нього це виходить особливо потужно. Професор Лі Ген - визнаний майстер монохромного живопису, багаторазово відзначений званнями і преміями художник, педагог і мислитель. У його картин теж добре думається – особливо, про сенс життя і мінливість всього сущого.

"Вічний монумент"

Твір Го Хун Хая, на перший погляд, скоріше, спантеличує, ніж захоплює. На малюнку явно Тарас Шевченко, але дивовижних на одновимірний європейський погляд пропорцій. Швидше китайських, ніж українських.

І більше карикатурних, ніж класичних. Го Хун Хай багато працює для театру, можливо цим все і пояснюється: художник може бачити Шевченка із залу для глядачів, з першого ряду, з низу до гори. З цієї точки зору "Вічний монумент", напевно, виглядає більш стрункою скульптурою.

"Скульптури Тараса Шевченка в світі вразили мене, тільки велика людина здатна отримати таку повагу і захоплення людей", - зізнається Го Хун Хай. Що ж, у всіх у нас свої уявлення про велике і мале.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Лiтературний укроп