Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР

В 1989 році у Чернівцях з 17-24 вересня вперше відбувся музичний фестиваль "Червона рута"

Червоній руті - 27: як фанатіли від укра…

Depo.ua вирішив дослідити, як зародився культовий музичний фестиваль, який проводять раз на два роки, хто брав участь у масштабному заході та як українці розважалися на першому фестивалі, який відбувся ще за часів СРСР.

Фестиваль "Червона рута-1989" в Чернівцях став подією, що вплинула на подальший історичний розвиток не тільки української національної культури, але й зачепила долі цілої плеяди громадських діячів, політиків, журналістів, які були впевнені, що такий захід - це початок шляху до незалежності України.

Серед глядачів першої "Рути" можна побачити журналіста Георгія Гонгадзе.

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 1

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 2

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 3

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 4

ІДЕЯ

Все почалося зі статі українського журналіста Івана Лепші "То є чистая вода…", яка вийшла наприкінці грудня 1987 року. У ній журналіст аналізував той факт, що досить часто композитори-аматори "народжують" справжні хіти, маючи на увазі пісню Володимира Івасюка "Червона рута". 

Далі Іван Лепша запропонував започаткувати щорічний конкурс-фестиваль "Червона рута", на якому звучали б у виконанні професійних ВІА та солістів естради нові твори як композиторів-професіоналів, так і композиторів-аматорів. За задумом Івана Лепші у рамках конкурсу-фестивалю "Червона рута", присвяченому Володимиру Івасюку, могла б відбуватися творча співпраця професіоналів з аматорами.

Згодом ідея журналіста так сподобалася українцям, що вони почали надсилати листи на її підтримку. Ідею створення фестивалю, присвяченого видатному буковинцеві, підтримали багато відомих митців - Станіслав Тельнюк, Дмитро Гнатюк, Василь Зінкевич, Дмитро Павличко, Ніна Матвієнко.

Згодом цю ідею своїм конкретним рішенням підтримав і легалізував навіть сам ЦК ЛКСМУ.

У 1988 році музиканти Тарас Мельник, Кирило Стеценко, Анатолій Калениченко та поет Іван Малкович розробили концепцію фестивалю.

На першому фестивалі "Червона рута" у Чернівцях, який стартував 17 вересня, Іван Лепша був почесним гостем.

ПІДГОТОВКА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРШОЇ "РУТИ"

Значну роль в організації фестивалю зіграло "СП Кобза" (Україна-Канада). У квітні 1989 головний директор Кобзи — Олег Репецький пропонував організовувати фестиваль разом з Міністерством культури та комсомолом. Однак ні комсомол, ні Міністерство культури не змогли знайти коштів для оплати звукового обладнання для фестивалю. Комітет з підготовки фестивалю очолив працівник фірми "СП Кобза" Тарас Мельник.

ДЕ ПРОВОДИТИ "РУТУ"

Це питання бентежило не тільки організаторів заходу, але й митців. Одні наголошували, що саме Чернівці є батьківщиною Володимира Івасюка і саме тут розквітає червона рута, тому лише у цьому місті слід проводити фестиваль.

Але інші митці сперечалися і наводили аргументи на користь постійної зміни місця проведення "Червоної рути". Пропонували найбільш зрусифіковані міста, яким конче необхідний фестиваль української музики.

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 5

Таким чином, фестиваль проходив у Запоріжжі, Донецьку, Криму, Харкові, Дніпрі та Києві.

"ЧЕРВОНА РУТА-89"

За словами організаторів, конкурс спричинив великий фурор серед українських виконавців. Надійшла рекордна кількість заявок на участь, але право потрапити на сцену отримали кращі з кращих. 

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 6

Через велику кількість фіналістів, конкурс затягнувся. Наприклад, концерти рок-музикантів проходили замість одного два дні, починаючись зранку об 11 і закінчуючись пізно увечері.

У рок-змаганнях брали участь гурти "ВВ", "Брати Гадюкіни", "Квартира № 50", "Зимовий сад", та багато інших. 

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 7

Ірина Білик вперше і востаннє взяла участь у "Червоній руті" у 1989 році. Вона виступала в українському стилізованому костюмі, відспівала невдало і, не очікуючи результатів, поїхала додому. Подейкують, що артистка захворіла напередодні та ще й сильно застудилася. 

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 8

На фінальному концерті, який пройшов на центральному стадіоні Чернівців, за будь-які прояви "націоналізму", затримували молодих дівчат вдягнутих у жовті кофтинки та блакитні спідниці. Їх силоміць виводили за межі стадіону. На знак протесту проти цього міліцейського свавілля просто під час концерту виступили Марійка Бурмака та Василь Жданкін.

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 9

Протягом фестивалю щодня виходила газета "Червона рута. Вісник фестивалю". Ціна — 30 радянських копійок. Газета виходила під гаслом "Пролетарі всіх країн, єднайтеся!".

ПЕРЕМОЖЦІ ТА УЧАСНИКИ "РУТИ"

Гран-прі фестивалю отримав львів'янин Василь Жданкін. Лауреатами першого музичного фестивалю стали Андрій Миколайчук, Павло Дворський, Галина і Леся Тельнюк, "Кому вниз", "Брати Гадюкіни", "ВВ", Марія Бурмака.

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 10

Слід зазначити, що саме фестиваль "Червона рута" надалі ставав своєрідним стартовим майданчиком для молодих талантів. Завдяки фестивалю українська естрада поповнилася великою кількістю молодих талантів. У фестивалі брали й участь артисти, які сьогодні є зірками українського шоу-бізнесу.

Червоній руті - 27: як фанатіли від українських пісень в СРСР - фото 11

За всі роки "Рути" на її сцені виступали: Тарас Петриненко, Жанна Бондарчук, "Табула Раса", "Плач Єремії", "Мертвий півень", Олександр Пономарьов, Віктор Павлік, "Пікардійська терція", Ані Лорак, Ірина Шинкарук, EL Кравчук, Наталя Могилевська, "Шао? Бао!", "The ВЙО", Катя Бужинська, "Вхід у змінному взутті", Катя Chilly, Юлія Лорд, "Танок на майдані Конґо", "Тартак", Росава, "Крихітка Цахес".

ЦІКАВІ ПОДРОБИЦІ ПЕРШОЇ "РУТИ"

1. Дипломанти першої "Червоної Рути" так і не отримали від дирекції і Оргкомітету своїх дипломів. 

2. Ірина Білик не була лауреатом ні першої "Червоної рути", ні наступних. 

3. Василь Жданкін (Гран-прі 1989 р.) зараз проживає в монастирі м. Кременець і співає російською мовою. 

4. На цьому фестивалі вперше виконано майбутній гімн України.

5. Люди, які були одягнуті з елементами жовто-блакитних кольорів, зазнавали утисків від міліції.

6. Багато учасників їхали на фестиваль за путівками місцевих комітетів комсомолу. Ці комітети оплачували проїзд, добові та проживання.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme