14 порад від стартапера Малицького, який вигадав футболки для Мустанга та Надії Савченко

Співзасновник брендів Sammy Icon та Clan-P Олексій Малицький розповів depo.ua як він став бізнес-консультантом

Валентина Емінова
Головний редактор
14 порад від стартапера Малицького, який…

З дитинства нам вбивають у розум, що починати щось, а потім кидати - неможна. Але що робити, як ви чудово вмієте починати, розкручувати, а потім заїдає рутина і тягне взятися за нове? Стати професійним стартапером!

От як Олексій Малицький — бізнес-консультант, співзасновник бренду яскравих шкарпеток Sammy Icon, одягу Clan-P , та інших проектів.

Саме так ми хотіли почати цей текст, що вмотивував би вас зробити стартап і вже наступного літа читати наш сайт в шезлонгу десь на узбережжі Середземного моря.

Але виявилося, що Олексій в українському розумінні - не професійний стартапер. І що в Україні навряд чи отримаєш прибутки від стартапу вже через рік. І з незчисленними перевірками і рейдерами це ніяк не пов'язано.

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 1

Олексій Малицький. Підприємець в 4 поколінні, в дитинстві здавав в оренду свій велосипед, за невеличкі гонорари вирішував контрольні та розмальовував зошити. Закінчив Києво-Могилянську академію, економіст. 27 років, родом з Дрогобичу.

"НОЙ БУВ ПЕРШИМ СТАРТАПЕРОМ "

"Ной був першим стартапером в історіі - він робив щось нереальне і врятував світ. Всі вважали його ненормальним, а він щось зробив. Врятував людство і всю живність ", - вважає Олексій Малицький.

Стартапер, за думкою Олексія, це людина, яка кардинально щось міняє. А стартап це бізнес, який претендує поміняти правила гри в ринку. Спроба кардинально змінити стан речей.

"Ми створюємо в певних нішах продукти, які міняють наш локальний ринок. Їх можна назвати стартапами, але в Україні я називаю себе підприємцем, бо в нас стартапер це щось незрозуміле, - сміється. - Я сприймаю підприємництво як вид спорту: тобі потрібні певні навички, потрібно тренуватися, є інші спортсмени і рейтинг… Хоча в світовому розумінні напевно я стартапер".

Він захоплюється бізнесом, як дехто – музикою чи атлетикою і знає споживчу сторону бізнесу стільки, що його наймають консультантом власники мережевих ресторанів, готелів, автосалонів. Олексій працює як бізнес-консультант для підприємств, що мають проблеми з 4Р: Product-Price Promotion-Place. Це все, що пов'язано за маркетингом продукту: створення бренду, оптимізація, поведінка споживача.

"Наприклад в мережі ресторанів ми ввели одну зміну в меню, і каси піднялись на 7%. Бо є певна поведінка споживача і коли ти робиш для нього зручнішим користування чимось, це приносить результат", - розповідає Олексій. – Як я почав цим займатися? Я робив із партнерами певні підприємства, вчився на них, багато читав і вивчав, щоб розвивати ці підприємства і згодом інші люди почали питати поради, що ми думаємо про ту чи іншу справу. Всі бізнеси різні, але ти вивчаєш показники і даєш свій діагноз".

ЯК НЕ ВТОПИТИСЯ В ОКЕАНІ Г…ВНА: 14 ПОРАД ЩОДО БІЗНЕСУ

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 2

ПОЧИНАТИ СТАРТАП ТРЕБА З РОБОТИ В ЧУЖОМУ ВЕЛИКОМУ БІЗНЕСІ. Якщо ви будете копіювати дрібний чужий бізнес, ваш буде другим і ще дрібнішим.

Наприклад: продаж вишиванок. Ми наймаємо швачку, вона шиє нам три вишиванки, ми їх продаємо, але виявляється, що ми взяли погану тканину. Шиємо нові, виявляється, що ліняє нитка. Потім – що в нас погані лекала. І так ми працюємо над помилками аж поки не закінчуються гроші. А якби ми одразу прийшли в чужий бізнес, де люди продають вишиванок на мільйони доларів,ми б вже не робили таких помилок.

Подивіться на аналогічний великий бізнес і робіть свій, який відрізнятиметься від іншого. Копіюючи чужий бізнес ти завжди будеш позаду. Варто вчитись на чужому бізнесі і потім робити свій

НЕ БІЙТЕСЯ ПРЯМИХ ПРОДАЖІВ. Зараз в Україні виграють тільки ті дрібні бізнеси, в яких агресивний відділ продажів.

Вам відмовлятимуть, казатимуть образливі речі. Щоб не боятися, треба бути впевненим в продукті, який продаєш. Ти пропонуєш людині свій відмінний продукт, який допоможе їй більше заробляти, краще виглядати, здорово харчуватись. Тобто ти хочеш їй допомогти. Якщо вона відмовляється від допомоги – це її вибір.

ПЕРЕВІРКИ ТА РЕЙДЕРИ, через які так важко започаткувати власну справу - це відмазки. Треба ще дорости до того, щоб тебе кошмарили перевірки і рейдери. Якщо ти не заробляєш 10 тисяч доларів на місяць, твій бізнес нікому не цікавий.

ДИВИСЬ, ЩО РОБЛЯТЬ ЗА КОРДОНОМ, якщо хочеш добре продаватися в Україні. Український ринок ще дуже бідний, і якщо ти будеш щось робити, як це роблять за кордоном, якісно і з натхненням, ти будеш успішний.

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 1

Малицький - співзасновник бренду Sammy Icon (кольорові шкарпетки), Clan-P (футболки та інший одяг, Morza(ювелірні браслети з азбукою морзе). В футболках Clan-P робив селфі руфер Мустанг та ходила на засідання суду Надія Савченко

ХЕНД-МЕЙД ЦЕ ПЕРСПЕКТИВНО. Коли ти щось робиш власними руками, це дуже перспективно. Проблема в тому, щоб людям реально подобалося те, що вони роблять. Багато хто тікає в підприємництво, тому що вважають, що зароблять там гроші. Насправді – ні, гроші може принести тільки те, що ви любите.

Але якщо ви це любите – працюйте, робіть. Треба буде час, щоб вийти на точку беззбитковості. Бути настільки впертим, щоб зробити з цього бізнес.

РАДЬСЯ З УСПІШНИМИ В БУДЬ ЧОМУ. Щоб в тебе не валялася купа непроданого товару, треба радитись. Якщо ти радився і спілкувався з людьми, то воно напевно продасться. Може, буде важко, складно, але продасться.

Ось приклад: ми хотіли робити шнурки для взуття, привезли першу партію. Ні з ким не порадились. А виявилось, людям не треба шнурки. Їх щоб замінити за настроєм, треба кожен раз витратити хвилин десять. Якби хтось мені сказав: "слухай, ти сам міняв колись шнурки в взутті? А чого ти думаєш, що інші мінятимуть?" я б замислився і за це не взявся.

Треба шукати в своєму колі людей, які щось зробили в житті. Успішних. Успіх, це знаєте, як наркотик "ніщо так не сприяє успіху як успіх". Бажано, питати їхню думку і імплементувати це.

Якщо молодий підприємець знайде успішних, в будь якій справі, людей, і буде з ними радитись, він буде кращим за інших.

ШУКАЙ ІНВЕСТОРА, АЛЕ НЕ КРЕДИТОРА. Бо починати тільки зі своїх інвестицій складно, а кредитор, якщо щось не вийде, забере в тебе квартиру.

"НЕ ВИЙШЛО" - це проблема в Україні. Насправді це частина процесу успіху. Якщо вийшло у сотні людей, значить є тисяча тих, в кого не вийшло, і це нормально.

А Україна так заточує людей, що суспільство тому, в якого не вийшло каже – ну ти, типу, айутсайдер.

Так, невдачу важко пережити, але це нормально. Це, знаєте, як хлопці знайомляться з дівчатами: тільки третя з тих, до кого ти підійшов, дасть телефон, потім тільки третя з тих, хто дав тобі телефон піде с тобою на побачення, потім дев'ята з тих, які пішли з тобою на побачення, візьме із тобою шлюб. Тобто якщо порахувати, 81 дівчину треба обійти, щоб одружитися з однією. 80 невдач призводять до одного успіху

Так само і в підприємництві, є дуже велика доля невдач і вони є частиною глобального успіху.

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 4

БУДЬТЕ ПЕСИМІСТОМ. Не треба ставити великих очікувань. Якщо вийде набагато краще, ви не будете розчаровані. Зараз планувати в Україні оптимістично щось я б нікому не радив.

РОЗРІЗНЯЙТЕ ЦІЛЬ, МЕТУ І МРІЮ. Наголошую, зараз буде мій особистий внутрішній словник.

Люди сприймають ціль як велику штуку. За мету я собі можу ставити - стати сьомим президентом України, але локальна ціль це – збудувати бізнес, де працюватиме сімдесят людей.

Ціль відрізняється від мети тим, що ціль вимірюється в часі, просторі і ресурсах, які треба буде затратити. А мета - це те, куди прямують десятки цих цілей.
Ми ставимо собі велику мету, а потім ставимо цілі, щоб досягнути її.

Мрія це "я би хотів", а мета це – "я би хотів щось зробити заради цього". І коли ти ставиш мету, то ти розумієш, що ти би щось зробив. А коли ти ставиш ціль, то ти розумієш, що би ти зробив. І от в нас люди дуже часто щось називають ціллю, але не знають ані що б вони зробили, ані як, ані навіщо.

Я за великі цілі, але щоб люди розрізняли ціль, мету і мрію і розуміли, що ціль має бути вимірною в часі, об'ємі, в просторі

ТИПОВІ ПОМИЛКИ СТАРТАПЕРІВ. Ставити цілі і не розуміти шляхи їхнього виконання. Є такий вислів: стартапер на серветці може продати бізнес-проект за мільйон, а підприємець з готовим бізнесом не продасть і за 10 тисяч. Бо підприємець знає що там, бляха, буде з тим бізнесом через рік, а стартапер малює картинку нереального майбутнього.

Типові помилки це нереальність очікувань, причинно-наслідкових зв'язків, конкуренції …

ЯКЩО ЦЕЙ БІЗНЕС НЕ РОБИТЬ ЩАСЛИВИМ, НЕ ЗАЙМАЙТЕСЬ НИМ. Підприємництво це не вихід з бідності, це не Porsche Cayenne і не яхта. Це океан гівна, ти в ньому плаваєш: брасом, кролем, пірнаєш і інколи виниряєш. Якщо ти плаваєш досить добре, в тебе можуть взяти інтерв'ю, або сфоткати в якійсь журнал.

Підприємництво це не купа шоколадок. На одного дядька в мерседесі – 90 тих, в кого не вийшло, але видно тільки дядька в мерседесі, тому, гадаю, в людей стільки нереальних очікувань від бізнесу.

ПІДТРИМКА БЛИЗЬКИХ ЦЕ ВАЖЛИВО, АЛЕ ЯКЩО ЇЇ НЕМА - ЦЕ ТЕЖ НОРМАЛЬНО. Якщо ти звертатимеш увагу на те, що в тебе нема підтримки, ти можеш не виграти. Важливо просто бачити ціль, мету, розуміти навіщо ти це робиш і просто іти. А чи є підтримка….

Так, було б добре, якби вона була. А ще краще було б, якби люди в Україні заробляли і могли витрачати більше. А можливо було б круто, якби були школи, які навчають бізнесу. Але такого нема.

Відсутність підтримки треба сприймати як даність.

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 5

І ЩЕ ДВІ ПРО ГЕНДЕРНЕ 

ПРО ЩО МРІЮТЬ ДІВЧАТА, ТОГО ДОСЯГАЮТЬ ЧОЛОВІКИ. Я вірю, що може бути як в анекдоті про американського президента, його дружину та працівника бензоколонки.

Як започаткувати власний бізнес в Україні: 14 порад від стартапера - фото 2

Жінки змінюють чоловіків. Чоловіку треба: телек, півасик, бажано, щоб десь був одяг чистий, ну і якесь хобі.

А жінки примушують їх рухатися: не коли пилять, а коли стараються зрозуміти, допомогти, в чомусь розвинути.

Мене цікавить, як вирощувати дітей, тому що це важливий дуже проект. Бачив людей, які дуже багато заробляють, а на питання, яка ваша найбільша проблема в житті, кажуть: в мене син мажор.

Розумні люди кажуть, що коли в тебе хлопчик, він має бути впертим. Не впускають в двері – лізти у вікно, не пускають у вікно – розбирати стіну. А коли дівчата, вони мають мріяти. І про що мріють дівчата, того досягають чоловіки. Я в цьому пересвідчувався багато разів.

БІЗНЕСВУМЕН ПОТРІБЕН ПАРТНЕР. Чоловіки підприємці часто недооцінюють жінку, вони самодостатні. У жінки відсутність чоловіка - це прямо проблема. Вони хочуть одружитися.

Я часто про таке чую від знайомих успішних жінок. Це частина еволюційного розвитку, мабуть. В людини є рептильний мозок, там закладено інстинкти. І в жінок в рептильному мозку записано потребу в людині, яка здобуває якщо не їжу, то якісь інші речі. Коли такої людини нема, мозок сигналізує про нестачу.

Жінки в багатьох питаннях набагато розвинені ніж чоловіки. У жінок інтуїція є, а чоловікам доводиться її розвивати. Але при еволюції сталося так, що жінкам потрібен партнер. І це не меншовартість, це еволюційна вимога.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme