Чому студентів треба залишити без стипендій

Мінфін пропонує скасувати стипендії для всіх категорій студентів, крім пільговиків. І це не така вже і зрада, як здається, от тільки ідею треба дещо вдосконалити

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Чому студентів треба залишити без стипен…

Журналісти depo.ua дізнавалися про плюси і мінуси залишення студентів без державної грошової допомоги.

30 серпня під час прес-конференції про зміну системи виплати стипендій студентам в заступника міністра фінансів Сергія Марченка кинули тортом. В акції взяли участь близько 10 активістів, які викрикували гасла щодо неефективного скорочення видатків на стипендії. 

Перед цим Мінфін України запропонував скасувати стипендії для більшості студентів, залишивши їх тільки для студентів-сиріт, інвалідів І-ІІІ групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", а також, аспірантам та докторантам".

Всі інші, якщо відповідні зміни до бюджету на 2017 рік будуть затверджені, з 1 січня 2017 року стипендію не отримуватимуть.

Нагадаємо, стипендія в українського студента для учнів профтехзакладів - 311 грн на місяць; вишів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "Молодший спеціаліст" або "Бакалавр", - 622 грн; для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "Бакалавр", "Спеціаліст" або "Магістр", - 825 грн на місяць.

Крім цього, планується зробити магістратуру виключно платною.

Перша думка – знов залізли в кишеню до народу. Хочуть обікрасти бюджетників. Народним депутатам би пільги зменшили! Але завжди є песимістична версія, популістична і оптимістична. Остання полягає в тому, що гроші можна не забрати, а перерозподілити між тими, хто їх більше потребує, стимулювати найстаранніших учнів і підтримати малозабезпечених.

Чи варто Мінфіну "різати" українських студентів - фото 1

РЕКТОР: "ЗІ СТУДЕНТАМИ ТАК КРАЩЕ НЕ ЖАРТУВАТИ"

Думки освітян щодо скасування стипендій різняться. Зацікавлені сторони, звісно, проти. Міністерство освіти і науки повідомило журналістам, що ідею не підтримує.

Чи буде Мінфін "різати" українських студентів - фото 1
Категорично проти ректор Київського університету ім. Грінченка Віктор Огнев'юк

"Читаю про наміри Мінфіну скасувати стипендії для студентів та фінансування магістерських програм і не вірю, що люди зі здоровим глуздом здатні продукувати такі ідеї. Таке рішення може підштовхнути до студентських протестів, а зі студентами краще так не жартувати. Україна далеко не бідна держава, як стверджує Генеральний прокурорЮрій Луценко, щодня бурштинова мафія заробляла мільйон доларів. Мабуть скільки ж коштів осідає на митниці, відмивається на вирубці лісів, приховується від оподаткування і виплачується у конвертах у тому числі політичними партіями. Може варто ліквідувати такий Мінфін, митницю, податкову і інші органи, не відаючі куди зникають кошти, що мають поповнювати бюджет?" – обурюється ректор.

В Огнев'юка складається враження, що в Україні хочуть реалізувати латиноамериканський варіант - доступності вищої освіти лише для заможних.

До ідеї сплачувати стипендію тільки найкращим учням (як нагороду) і малозабезпеченим (як допомогу), ректор ставиться схвально

"Такий варіант можливий. Окрім того, можливо доцільно було б передбачити можливість добровільної відмови від стипендії студентами з багатих родин. Дещо дивною виглядає виплати стипендії студенту, який приїзджає до університету на коштовному авто. Але платити стипендію лише відмінникам - не правильно. Закон передбачає виплату 75 відсотками за рейтингом успішності", - повідомив він журналісту depo.ua.

Чи варто Мінфіну "різати" українських студентів - фото 3

СТУДЕНТИ: "ЧОМУ ПІЛЬГОВИКИ ОТРИМУВАТИМУТЬ ГРОШІ ПРОСТО ТАК"?

Багато хто зі студентів, опитаних depo.ua, вважають ідею Мінфіну несправедливою, бо пільговики отримуватимуть стипендії не за досягнення в навчанні
Олексій з КПІ

"Потрібно зменшити кількість студентів які отримують стипендію десь на 20%, але не забирати їх зовсім. Також я вважаю негативним що пільговики, які вчаться погано повинні отримувати стипендії тільки через пільги", - каже студент КПІ Олексій, який просив не вказувати його прізвище.

Ганна Карпович з КНУ не навчається на бюджеті, але бачить обурення серед студентів, які отримують освіту за держзамовленням.

"Вони приклали багато зусиль для того, щоб отримувати безкоштовну освіту, а пільговикам нададуть право отримувати стипендію навіть без особливих намагань та заслуг. На мою думку ідея Мінфіну є несправедливою", - вважає вона.

Студент КПІ Максим Шило має думку, що стипендія є мотивацією для старанного навчання і крім того, це суттєва грошова допомога молодій людині
"Стипендія грає велику роль у самому житті студента - можна придбати товари, які необхідні для проживання в гуртожитку і не тільки, - каже він. - А якщо її скасують, то більшість фінансових проблем студента перейдуть на батьків, і, зважаючи на економічну ситуацію в Україні, це призведе ще до більшої бідності українців. І стипендія ще грає мотиваційну роль, адже є так звані іменні стипендії, які даються за особливі досягнення у навчанні, що тим самим збільшує рівень знань самого учня і створює конкуренцію між студентами, які прагнуть досягти більшого у вивченні своєї галузі".

Ольга і Валерій з КПІ додають, що деяким студентам без стипендії буде тяжко жити.

"Багато хто буде змушений покинути навчання через нестачу фінансів", - припускає Валерій. Ольга вважає, що через скасування студентів переїжджатимуть за кордон

"Стипендії надмірно важливі для сучасного студента. Зараз ціни злетіли до небес, і багато ледве зводять кінці з кінцями. Стипендія, хоч і не набагато, але вже хоч якось полегшує ситуацію. Навіть якщо взяти тих студентів, які приїхали з інших міст, і живуть в гуртожитках або на знімній квартирі. Без стипендії все ж буде більш туго. Навіть якщо подивитися з боку мотивації. Багато зараз вчаться в Україні, бо є можливість ще отримувати гроші за це. Але кому знадобиться українську освіту, ще й платне (чула про магістратуру), коли воно взагалі ніяк не цінується в європейських країнах, і в світі цілком? Все більша кількість студентів буде їхати за кордон для отримання освіти, і все менше буде вчитися у нас", - каже вона.

А от Діана з КНУ і Богдан з НАУ готові відмовитися від стипендії.

"Більшість студентів окрім навчання ще й працює на неповну ставку, тож навряд стипендія грає вирішальну роль у їхньому фінансовому забезпеченні. А при таких розмірах (700-800 грн в середньму) ця стипендія - сміх, особливо для приїжджих", - каже Богдан Долинський.

Діані бракує впевненості в тому, що ці гроші не розкрадуть.

"Для таких студентів як я (є житло у Києві та батьки здатні забезпечити всі потреби), стипендія є приємним бонусом від держави. А от для студентів з інших міст/сіл, стипендія є дуже важливою, бо деяких батьки після вступу відмовляються підтримувати матеріально (є такі знайомі), - каже вона. - Я вважаю стипендію за необхідне, але, якщо в країни буде повний капець із держскарбницею, то я б готова відмовитись, якби не думала, що гроші замість студентів підуть депутатам у кишені, а так і буде(імхо)".

Чи варто Мінфіну "різати" українських студентів - фото 4

 ТРИ НЕПОПУЛЯРНІ, АЛЕ ПРАКТИЧНІ ВЕРСІЇ

Волонтери, активісти і зірки вітчизняної освіти, які не є чиновниками, вбачають в ініціативі Мінфіну й плюси.

СТИПЕНДІЇ НЕ ТИМ, ХТО НАВЧАЄТЬСЯ НА "4", А РОЗУМНИКАМ І ПІЛЬГОВИКАМ

Іван Примаченко - один із засновників масових безкоштовних українських онлайн-курсів Prometheus вважає, що ця ідея може стати як однією з найгірших (в своєму нинішньому вигляді) так і однією з кращих подій в історії української освіти.

Мінусами він називає жорстке обмеження соціальної функції стипендії, бо вона життєво важлива не тільки тим, чиї родини отримують допомогу для малозабезпечених, а й багатьом іншим студентам.

Крім цього, Примаченко вважає абсурдним і контрпродуктивним скасування стипендії як мотивації за академічні успіхи.

"Я давній противник стипендії за середній бал 4.0, так як у багатьох університетах для отримання цього балу досить банально ходити на семінари і іноді щось читати, але скасувати таку стипендію для переможців міжнародних олімпіад і конкурсів, людей, які вже в магістратурі пишуть нормальні наукові статті - це дурість. Можна і потрібно сперечатися про те, хто повинен отримувати подібні стипендії, але їх наявність має бути важливим мотивуючим фактором" – вважає він.

На краще ініціативу Мінфіну можна перетворити, якщо соціальні стипендії отримуватимуть ті, хто реально потребує грошей, академічні стипендії отримають ті, хто круто вчиться і демонструє успіхи в науці. Вивільнені гроші будуть спрямовані на підвищення стипендій, які повинні дозволити студентам мінімально пристойний рівень життя.

Таке рішення, вважає Примаченко, дозволить:

- По-перше, забезпечити вільний доступ до вищої освіти всім, хто потребує цього, але при цьому не просто виплачувати стипендії всім підряд.

- По-друге, реально стимулювати тих, хто показує видатні успіхи, а не просто сидить на лекціях і семінарах.

- По-третє, університет перестане бути соціально прийнятним місцем, де можна 6 років "просидіти" між закінченням школи і початком роботи. Абітурієнти почнуть набагато ретельніше думати над тим, чи потрібен їм університет і якщо так, то яка спеціальність. Студенти почнуть куди серйозніше ставитися до того, що відбувається в вузах, адже якщо вже вони сюди вирішать вступати, то будуть зацікавлені в реальній якості навчання. Зараз реформи навчального процесу цікавлять середньостатистичного студента в рази менше обговорення чергової загальноуніверситетської вечірки або фестивалю.

- По-четверте, витратити гроші, що звільнилися на підвищення стипендій, збільшення зарплат викладачів, поліпшення матеріально-технічного забезпечення - в загальному, на те, щоб зробити навчання правилам ефективного, а не імітаційним.
"Поки Міністерство освіти не підтримує ідею Мінфіну в його нинішньому вигляді - і правильно робить. Але якщо цю ідею нормально допрацювати, то могли б отримати невеликий прорив у вищій освіті: правда в такий сценарій розвитку цієї ситуації віриться насилу", - резюмує Примаченко.

НАВЧАННЯ У ВИШІ МАЄ БУТИ ПЛАТНИМ

Активістка громадського руху "Відсіч" Катерина Чепура за те, щоб скасувати стипендії взагалі, залишивши їх тільки найталановитішим студентам, а навчання зробити платним

"Держава має виділяти кошти на безкоштовне навчання не пільговикам, а тільки тим, хто прийде чесний відбір, найрозумнішим дітям, - вважає вона. - Академічні стипендії мають бути виключно за знаннями, не для тих, хто вчиться на чотири і п'ять, це має бути дуже маленька кількість стипендій на які має бути величезний конкурс. Всім іншим – система довгострокових кредитів на навчання, із малим відсотком, це працює в усьому світі і це нормально. В нас кожен продавець має вищу освіту, а толку?"

Підтримує Катерина і скасування бюджетної магістратури.

"Багато хто з магістрів не є науковцями, книжки переписують і держава не має за це платити", - пояснює активістка.

ПІДТРИМУВАТИ НЕ МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНИХ, А ТАЛАНОВИТИХ

Професор економіки в Піттсбурзькому університеті, виконуючий обов'язки Президента Київської Школи Економіки Тимофій Милованов вважає, що стипендії варто скасувати взагалі.

" Стипендії можуть бути двох типів: соціальні, які підтримуватимуть студентів, чи в якості нагороди за визначні досягнення у навчанні. Стипендія має бути за щось. Якщо ми просто даватимемо гроші за те, що студенти навчаються, то це виплати по безробіттю. Навіщо ми їх сплачуємо?" – каже він.

Милованов вважає, що краще підтримувати не пільговиків, а талановитих студентів.

"Суспільству потрібні розумні люди і їх треба підтримувати, а не усіх поспіль. Треба вирішити: ми хочемо, щоб в нас розумні люди навчалися чи малозабезпечені? Якщо ми хочемо, щоб тільки розумні навчалися, а ті, хто не хоче вчитися – працювали, треба платити розумним. Якщо ми хочемо підтримувати малозабезпечених, то треба їх підтримувати незалежно від того, навчаються вони чи не навчаються. Стипендія не може виплачуватися не за розумом і результатами навчання, а по тому, що в студента немає грошей, - наполягає наш співрозмовник. - В іншому разі ми досягнемо того, що малозабезпечені родини, замість шукати роботу дітям і таким чином ставати забезпеченими, віддадуть їх в університет. Стипендія як підтримка має сенс тільки якщо людина розумна і після навчання стане ще розумнішою".

Чи варто Мінфіну "різати" українських студентів - фото 5

А КУДИ ПІДУТЬ ЗАОЩАДЖЕНІ ГРОШІ?

Всі наші співрозмовники, й освітяни і ті, хто наразі отримує освіту, задають дуже логічне питання: ну добре, ви "порізали" студентів, а куди підуть заощаджені кошти?

І тут освітяни сповнені скепсису.

"Якщо Мінфін гарантує їх повернення на цілі освіти (підвищення зарплат викладачам, поліпшення матеріального фонду, підвищення стипендій до нормального рівня і т.д.) то це адекватно. Якщо гроші будуть банально викачані з освіти (як, судячи з усього, зараз і передбачається), то це шлях в нікуди", - вважає Іван Примаченко.

Катерина Чепура впевнена, що в скасуванні немає сенсу, якщо перед цим не подолати корупцію, а Тимофій Милованов вважає, що перерозподіляти гроші й не будуть – в країни занадто "красивий бюджет, жити за яким ми собі дозволити не можемо.

"Це не системний підхід, він не вирішує фундаментального питання: хто в нас має навчатися і кого ми підтримуємо, ми латаємо дірки. Починають різати витрати, як комбайном. Якби вони повідомили, що проводиться реформа і тепер платитимуть розумним людям, плюс соціальним групам, ну, тобто, більш складний підхід - ok, було б зрозуміло, куди ми ідемо. А так це виглядає ніби ми просто ріжемо витрати

ІДЕЮ ПОРІЗАТИ СТУДЕНТІВ ЗАРУБАЮТЬ. АЛЕ СТУДЕНТАМ ВСЕ ОДНО ДІСТАНЕТСЯ

Головне питання – чи приймуть ідеї Мінфіну в тому вигляді, в якому вони наразі є.
Ректор Огнев'юк вважає, що в Мінфіну не вийде, бо "громадськість має в собі сили не допустити руйнування освіти". В силу суспільства вірить і Чепура, на її думку пройде хіба що ініціатива з платною магістратурою

"А зі стипендіями ні в якому разі. Колись освітні закони від Табачника вдалося завалити саме через те, що хотіли скасувати стипендії четвірочникам, а стипендія - це привід виходити на протести", - вважає вона. Крім того, Катерина пропонує якщо і скасовувати стипендії, то вже наступним курсам

"Коли вже людина вступила, то вона має навчатися на тих само умовах, інакше це просто нечесно – люди на ці гроші розраховували, а тут іх раптом забрали", - пояснює вона.

За думкою Тимофія Милованова студентів "поріжуть", якщо не в цьому році, то в наступному

"Буде бюджетування. До 15 вересня мусять подати бюджети. Щодо стипендій - кожне міністерство хоче собі більше грошей і залежатиме від того, в кого сильніше підтримка: в ректорів чи в кого ще. Але студентів все одно будуть різати, не цього року так через рік. Не через рік то через 5 років. Ми скорочуємо витрати, скорочуємо соціальну підтримку. Питання - сплатити менше пенсій чи стипендій, кого обрати? На кому краще зекономити? Пенсіонерам не можуть не дати грошей, тому що вони більш активні виборці, - розповідає він. - В нас старіюче населення, вони активно ходять голосувати і політики орієнтуються на старшого виборця. Різатимуть студентів, тому що вони менш консолідовані і не вийдуть на Майдан через стипендії. Може, їх не зовсім поріжуть, а частково зменшать. Все каже про те, що державна підтримка освіти знижуватиметься і студенти стануть першими"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Країна Укропів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme